Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Zaproszenie na obchody 81 rocznicy Zagłady Limanowskich Żydów

Sądecki Sztetl i limanowscy historycy oraz lokalni pasjonaci historii zapraszają wszystkich chętnych na obchody „81 rocznicy likwidacji limanowskiego getta oraz Zagłady Żydów limanowskich” które odbędą się w piątek 18 sierpnia 2023 roku w Limanowej oraz na Starej Wsi.

Plan obchodów jest następujący:

O godzinie 17:00 przy „Głazie Pamięci” na ulicy Jana Kilińskiego odbędzie się Apel Pamięci i złożenie zniczy – będzie to główna część obchodów udział w niej wezmą oficjalne delegacje samorządów i instytucji.

Natomiast po zakończeniu obchodów na ulicy Jana Kilińskiego około godziny 17:30 / 17:45 uczestnicy uroczystości udadzą się wspólnie na cmentarz żydowski na ulicy Kolejowej, gdzie zostanie odsłonięta tablica informacyjno – edukacyjna (została ona umieszczona przy wejściu na nekropolię).

Wcześniej o godzinie 16:00 na Starej Wsi na Pożarach na miejscu egzekucji Żydów na leśnych polanach odbędzie się krótka modlitwa oraz zostaną złożone znicze przy drewnianej macewie. – Będzie to część nieoficjalna uroczystości. Około godziny 16 wszyscy chętni zbiorą się przy sklepie spożywczym, aby przejść wspólnie na leśne polany na których w 1941 oraz w 1942 roku miały miejsce masowe egzekucje Żydów.

Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą zniczy które zostaną złożone przy „Głazie Pamięci” przy ulicy Jana Kilińskiego oraz przy macewie na Starej Wsi. 

18 sierpnia 1942 roku Niemcy zlikwidowali getto w Limanowej. Rankiem tego dnia w centrum Limanowej dokonali selekcji znajdujących się tam osób. Część najsłabszych, chorych, starszych i dzieci zamordowali na Starej Wsi. Resztę zdolnych do pieszej drogi pognali do Nowego Sącza skąd w następnych dniach wysłali ich pociągami do Obozu Zagłady w Bełżcu.

W limanowskim getcie Niemcy zgromadzili Żydów zarówno z Limanowej jak i okolicznych miejscowości, ale także wcześniej przywiezionych tu Żydów z centralnej Polski.

W zeszłym roku 80 rocznicę tragicznych wydarzeń w Limanowej przy ulicy Jana Kilińskiego został odsłonięty „Głaz Pamięci”.

Galeria

Wróć do góry