Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

„Ulotne jak jedwabna przędza …” – zaproszenie na pokaz i wernisaż

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Agaty Kuś pn. „Ulotne jak jedwabna przędza…”, który odbędzie się w piątek 14 lipca  w Dworze Marsów przy ul. Józefa Marka 13.

Werandowe spotkanie ze sztuką rozpocznie się od godziny 17.00 pokazem malowania na jedwabiu oraz prelekcją pn. „Zioła nietoperze i ludzie”. Oficjalne otwarcie artystycznej ekspozycji będzie miało miejsce o godz. 19.00.

Agata Kuś – malarka, felietonistka, zielarka, członkini Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Pochodzi z Mokrej Wsi k. Podegrodzia. Posiada wykształcenie rolnicze. Już od wczesnych lat szkolnych przejawiała artystyczny temperament, określony przez nauczycielkę jako „myślenie o niebieskich migdałach”. Odkąd pamięta, chciała malować, intrygował ją zapach farb i terpentyny, gdy podglądała malującego Wujka Jana.
Pracowała zawodowo m.in. w Wiejskim Domu Kultury w Skrudzinie oraz w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.  Coraz częściej myślała jednak o pracy w wolnym zawodzie i malowaniu. Swoją działalność rozpoczęła w 2004 roku i ciągle poszukuje swojego stylu. Tworzy na różnych materiałach i w wielu technikach. Miłością darzy akwarele, ale zakochana jest w jedwabiu i jak sama podkreśla: z wzajemnością. Na ten najdelikatniejszy i zmysłowy w dotyku materiał nanosi najczulsze swoje emocje. Od niedawna mocno zaangażowana w akcję ochrony nietoperzy, szczególnie podkowca małego. Współpracuje jako animator z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Wrocławia, w ramach projektu LIFE+ Podkowiec Towers i maluje oczywiście … nietoperze, na jedwabnych chustkach. Trzeba podkreślić że ta miłość do nietoperzy zaczęła się w Limanowej, podczas Nocy Muzeów’ 2021.

Na co dzień Agata jest szczęśliwą żoną i mamą piątki dzieci. Na swoim profilu facebookowym  obiecuje, że wkrótce napisze więcej o swoim malarstwie. Na pewno opowie coś o tym na wernisażu. Zapraszamy.

 

(Autor: Magdalena  Urbaniec, Lidia Marek-Jurkowska,  MRZL)

Wróć do góry