Deklaracja dostępności
Turystyka i Sport

Limanowscy karatecy ARS Limanowa podnosili swoje umiejętności podczas 50 Wschodnioeuropejskiego Obozu Karate Kyokushin

Na obiektach AWF w Krakowie odbył się jubileuszowy 50 Wschodnioeuropejski Obóz Karate Kyokushin, którego organizatorem była Polska Organizacja Kyokushinkai i jej lider Shihan Andrzej Drewniak (9 Dan). W obozie brało udział blisko 300 karateka z Polski, Brazylii, Czech, Hiszpanii, Mołdawii, Niemiec, Węgier, Arabii Saudyjskiej i Iranu. W gronie karateka, którzy brali udział w tegorocznym obozie byli członkowie klubu ARS Limanowa : Senpai Jakub Sowa, Sensei Przemysław Juszczak (1 Dan) i Sensei Arkadiusz Sukiennik (4 Dan).

Program obozu był bardzo napięty i przewidywał każdego dnia 4 bloki treningowe oraz trening nocny. Aby upamiętnić jubileusz pięćdziesiątej edycji obozu oraz setną rocznicę urodzin twórcy stylu Karate Kyokushin – Sosai Masutatsu Oyama (10 Dan) na Rynku Głównym w Krakowie wszyscy karatecy uczestniczący w obozie wykonali godzinny pokaz Karate Kyokushin. Podczas obozu odbył się również egzamin na stopnie mistrzowskie w Karate Kyokushin (Dan), do którego w tym roku przystąpiło 40 karateka, w tym trzech członków limanowskiego klubu.

Pierwsza część egzaminu w całości poświęcona była sprawdzeniu znajomości i umiejętności technicznych kandydatów na wyższe stopnie w zakresie kihon, ido-geiko i kata oraz ich sprawności fizycznej, a drugą częścią egzaminu były egzaminacyjne walki (kumite). Decyzją siedmioosobowej komisji egzaminacyjnej pod przewodnictwem Prezydenta Światowej Federacji Kyokushin – Shihan Antonio Pinero (9 Dan) trójka limanowskich karateków pozytywnie przeszła wszystkie etapy egzaminu. Tym samym Jakub Sowa zdał egzamin na stopień mistrzowski 1 Dan w Karate Kyokushin, Sensei Przemysław Juszczak zdał egzamin na stopień mistrzowski 2 Dan w Karate Kyokushin, natomiast Sensei Arkadiusz Sukiennik zdał egzamin na stopień mistrzowski 5 Dan w Karate Kyokushin i jako pierwszy Limanowianin w historii klubu uzyskał tytuł Shihan w Karate Kyokushin.

Gratulujemy naszym „nowym” i „starym” Sensei oraz Shihan, Osu!

Komentarz „świeżo upieczonego” shihan Arkadiusza Sukiennika:

Tegoroczny obóz był z wielu oczywistych powodów wyjątkowy i na pewno zapadnie na wiele lat w pamięci wszystkim jego uczestnikom. Możliwość spotkania się i trenowania z najlepszymi karateka z kraju i z zagranicy oraz wspólne treningi pod okiem takich znakomitości świata Kyokushin jak shihan Antonio Pinero i shihan Francisco Filho to wielki zaszczyt i świetna okazja do zdobycia nowej wiedzy o karate. Cała nasza trójka mimo wyczerpujących treningów wróciła do Limanowej pełna pozytywnej energii i zbudowana o nową wiedzę i doświadczenie, a do tego jeszcze pozytywnie przeszliśmy egzamin na wyższe stopnie. Jesteśmy bardzo dumni, iż zdołaliśmy sprostać wysokim wymaganiom egzaminacyjnym, jakie w tym roku przed zdającymi postawił Shihan Antonio Pinero (9 Dan). Potwierdzeniem trudności tegorocznego egzaminu niech będzie fakt, iż ponad ¼ kandydatów nie przeszła tego sprawdzianu i niestety nie zdała egzaminu na wyższe stopnie mistrzowskie.

Ktoś powiedział, że „sukces nauczyciela jest w rękach ucznia, nie odwrotnie” i osobiście

w pełni się z tym zgadzam. Karate Kyokushin trenuję blisko 40 lat, ale właśnie w takich chwilach, kiedy moi podopieczni odnoszą sukces czuje się spełniony, jako Sensei (z jap. nauczyciel). Dlatego dla mnie, jako trenera i założyciela ARS Klub Kyokushinkai wielką radość sprawił fakt, że podczas tego wyjątkowego obozu moi podopieczni i członkowie ARS Klub Kyokushinkai pozytywnie zaliczyli egzamin na stopnie mistrzowskie w Karate Kyokushin. Serdecznie gratuluję zdanego egzaminu na 2 Dan Sensei Przemysławowi Juszczakowi, z którym przed laty, jako nastolatkowie rozpoczynaliśmy naszą przygodę

i treningi Karate Kyokushin, by przed kilkoma laty los znów sprowadził nas do jednej sali treningowej, tym razem w naszym klubie, w którym staramy się nauczać i propagować Karate Kyokushin, jako sport oraz wartości etyczne, jakie niesie w swojej ideologii ta sztuka walki. Jestem bardzo dumny i gratuluję w sposób szczególny jednemu z moich utalentowanych wychowanków – Jakubowi Sowa, który jako siedmiolatek rozpoczął treningi pod moim okiem, by po 12 latach treningów, jako osiemnastolatek, po wymagającym egzaminie otrzymał promocję od prezydenta Światowej Federacji Kyokushin na stopień mistrzowski 1 Dan w Karate Kyokushin i tym samym (jako jeden z najmłodszych) dołączył do elitarnego grona posiadaczy czarnego pasa w tej sztuce walki. Jestem bardzo dumy i bardzo gratuluję obu Sensei. Jednocześnie polecam im i wszystkim trenującym Karate Kyokushin (również sobie) słowa Sosai Masutatsu Oyama: „Głowę trzymaj nisko, lecz spoglądaj wysoko. Mów roztropnie. Miej dobre serce. Służ innym ludziom z czcigodną pobożnością – traktuj to, jako punkt wyjścia.“ Osu!

(Zdjęcia autorstwa Okiem Sportowca)

Galeria

Wróć do góry