Deklaracja dostępności
O mieście

Wizyta delegacji z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie oraz Konsula Generalnego Węgier w Mieście Limanowa

W czwartek 15 czerwca władze Miasta Limanowa gościły delegację z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie na czele z nowym Komendantem Płk. Dr. Töll László. Wraz z Komendantem przybyli także dr Andor-a Bíró – Zastępca Dyrektora Departamentu Badań i Obsługi Klienta ds. Opieki nad Miejscami Pamięci i Kultu Bohaterów oraz Dowódca plutonu – László Ficz. Węgierskiej delegacji towarzyszył Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér.

Z przybyłą delegacją ze strony władz Miasta Limanowa spotkał się Burmistrz Miasta Władysław Bieda wraz z Zastępcą Burmistrza Wacławem Zoniem oraz Prezes Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914 – Marek Sukiennik.
Na wstępie wizyty w Urzędzie Miasta Limanowa odbyło się spotkanie, podczas którego Konsul Generalny Węgier  Tibor Gerencsér przedstawił osobę nowego Komendanta  Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie Płk. Dr. Töll László, który po raz pierwszy gościł w Limanowej oraz nakreślił Jego cel wizyty w mieście Limanowa, a mianowicie zaznajomienie nowego Komendanta z miejscami, które wspierane są przez węgierską instytucję oraz poznanie osób, które zasłużyły się w sposób szczególny w eksponowaniu i pielęgnowaniu ważnych dla Węgrów miejsc, a osobą taką jest uczestniczący w spotkaniu – Prezes LSHO 1914 – Marek Sukiennik.

Po spotkaniu w Urzędzie delegacja wraz z Burmistrzem Miasta odwiedziła cmentarz na Jabłońcu, gdzie złożyła kwiaty przy pomniku Ottmara Muhra, a historię Bitwy Limanowskiej jaka stoczyła się na Jabłońcu przybliżył gościom Marek Sukiennik.

Następnie goście odwiedzili Miejską Górę i z tarasu widokowego jubileuszowego krzyża podziwiali  panoramę miasta oraz Beskidu Wyspowego. Na zakończenie spotkania delegacja z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie oraz Konsul Generalny Węgier zaproszeni zostali przez Burmistrza na tegoroczne grudniowe obchody  Bitwy Limanowskiej.

 

Galeria

Wróć do góry