Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej zaprasza do skorzystania z tegorocznej oferty wydarzeń wakacyjnych

Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej serdecznie zaprasza do skorzystania z tegorocznej oferty wakacyjnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Krótki opis wydarzeń znajduje się poniżej.
Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr telefonu 18 3372140 wew.106 lub osobiście w Wypożyczalni dla dzieci. Wydarzenia dla czytelników biblioteki z uregulowanym i aktywnym kontem czytelnika. Wydarzenia bezpłatne.

29, 30 czerwca – Warsztaty Design haft – Spotkanie z haftem w praktycznej odsłonie, która załata niejedną dziurę, przykryje niechcianą plamę i doda uroku i charakteru Twoim ubraniom. Na warsztat weźmiemy motywy kwiatowe rodem z ludowej wyobraźni lub własne kreatywne pomysły. Czekają nas wspólne miłe chwile z igłą i nitką w dłoniach – nie ważne czy jesteś weteranką/em czy początkującą/ym hafciarką/rzem. Poznasz tajniki przenoszenia wzoru na wełniane sukno oraz ścieg płaski w praktyce. Na deser swoje haftowane dzieło przemienisz w naszywkę lub broszkę! Dzięki temu nie wyląduje w szufladzie, a powędruje razem z Tobą na ubraniu, plecaku i czym tylko sobie zażyczysz. Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia znajdziesz na miejscu.
6 lipca – Warsztaty wokół Japonii – Baśnie japońskie opowiedziane w oryginalny sposób, dzięki teatrzykowi Kamishibai. Warsztaty dla osób, które lubią działać artystycznie, z nutą wyobraźni. Będzie można również pobudzić zmysł literacki.
8 lipca – Spotkanie z podróżnikiem w formie warsztatowej „Kołem koło Koloseum” – Warsztaty włoskie to spotkanie z kulturą Italii, jej geografią, sztuką i ich udziałem w kulturze dzisiejszej Europy. Uczestnicy poznają włoskie smaki, uczą się grać w Młynek – grą planszową wymyślaną przez Rzymian, uczą się rozpoznawać kilkanaście rodzajów pasty – makaronów tak różnorodnych jak różnorodne są poszczególne regiony Włoch oraz jak zagnieść doskonałe ciasto na „makaron”. Na warsztatach międzypokoleniowych uczestnicy przede wszystkim poznają jeden z cudów świata jakim jest Koloseum i ciekawostki związane z tym miejscem oraz jego historię. Jako zakończenie warsztatu poznają czym jest mozaika, jak powstawała i będą tworzyć własną z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych. Wydarzenie organizowane w ramach projektu pt. „Książka ósmym cudem świata”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu Partnerstwo dla książki 2023.
8 lipca – Warsztaty tworzenia zabawek ludowych – uczestnicy otrzymują wypalone na surowo ptaszki ceramiczne, które malują farbami według własnego pomysłu. Następnie ptaszki pokrywane są lakierem lub werniksem. Na koniec robiona jest próba dźwięku, gdyż po wlaniu wody do środka ptaszka i dmuchnięciu w ustnik ptaszki ,,ożywają” pięknie świergocąc. Wydarzenie jest częścią projektu ,,Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2023.
10 lipca – Warsztaty z Lego – Robotyka – Zajęcia dla najmłodszych inżynierów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z robotyką. Podczas kursu dzieci pracują głównie z zestawami edukacyjnymi LEGO. W trakcie zajęć dzieci realizują indywidualne zadania, a także uczą się pracować w grupie, uczą się logicznego myślenia, rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię. Pod czujnym okiem instruktorów tworzą swoje pierwsze konstrukcje i poznają podstawy programowania w przyjaznym graficznym środowisku. Dzieci przyswajają wiadomości z zakresu mechaniki i robotyki, m. in. dowiadują się czym są przekładnie zębate i pasowe, gdzie wykorzystywane są roboty w dzisiejszym świecie.
11 lipca – Warsztaty z Minecraftem – Czy gra Minecraft może mieć walory edukacyjne? Oczywiście, że TAK! Gra Minecraft to innowacyjne narzędzie w edukacji. W niektórych krajach jest obowiązkowym przedmiotem. Uczestnicy zajęć zostaną wtajemniczeni w świat Minecraft, poznają podstawowe i zaawansowane bloki oraz wcielą się w postaci, których celem jest pozyskiwanie zasobów do budowania. Instruktor zrealizuje scenariusze zajęć, które są dopasowane do aktualnego poziomu i zainteresowań uczestników. Innym elementem zajęć jest organizowanie wypraw w poszukiwaniu różnych tajemniczych miejsc na mapie Minecraft. W trakcie zabawy dzieci ćwiczą współpracę, wspólnie lub samodzielnie rozwiązują zadania. Poza nauką przestrzennego myślenia, dzieci rozwijają umiejętności interpersonalne, które są bardzo pożądane przez współczesnych pracodawców. Minecraft to świetne narzędzie do nauki matematyki. Innowacyjny program przeznaczony dla dzieci, które z entuzjazmem przyjmują tą formę nauki. Tym bardziej, że poruszane zagadnienia nie ograniczają się wyłącznie do matematyki, a poprawiają umiejętności i wiedzę z języka polskiego, orientacji przestrzennej, kompetencji społecznych i cyfrowych. Czy tego chcemy, czy nie, Minecraft wpływa na budowanie relacji społecznych u naszych dzieci i rozwija takie wartości jak – zaufanie, szacunek, otwartość. Na zajęciach pracujemy na edukacyjnym serwerze Minecraft pozbawionym agresji.
17 lipca – Warsztaty introligatorskie – warsztaty podstawowe to jednodniowy, intensywny kurs szycia i oprawy notesu w oprawie teczkowej/bibliotecznej. Są wprowadzeniem w świat rzemiosła introligatorskiego. Podczas warsztatów uczestnicy poznają proste procesy introligatorskie, pojęcia związane z szyciem i oprawą książek oraz dowiedzą się jak zmieniała się forma książki na przestrzeni wieków. Uczestnicy zajęć wykonają własnoręcznie blok/wnętrze notesu oraz okładkę (twarda oprawa) przy użyciu narzędzi oraz urządzeń introligatorskich. Warsztaty introligatorskie to wspaniała zabawa, ale także ciekawa i pouczająca podróż w czasie, która pokaże, że wykonanie książki jest bardzo pracochłonne. Uczestnicy poznają podstawowe zwroty związane z techniką introligatorską, zapoznają się z rożnymi typami prac introligatorskich, poznają narzędzia i drobne urządzenia introligatorskie. Okładka notesu będzie ozdobiona motywem ludowym. Wydarzenie jest częścią projektu ,,Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2023
20 lipca – Warsztaty „Zaplątani Inkowie” – Machu Picchu to miasto Inków, które uznane jest również za jeden z cudów świata. Fantastyczna starożytna kultura Inków zachwyca po dziś dzień każdego, kto na nie spojrzy. Nawiązując do fenomenalnej kultury Inków w bibliotece odbędą się warsztaty tworzenia „łapaczy snów” z elementami pisma węzełkowego. Zapoznanie z tradycyjnym kipu, którym posługiwali się rachmistrze z imperium Inków. Tworzenie indywidualnego szyfru, który zostanie zapisany na sznurkach. Do pracy zostaną wykorzystane tamborki, na których zaplecione zostaną z kolorowych sznurków „łapacze snów”, a na ich dolnej części będzie użyte pismo węzełkowe. Wydarzenie organizowane w ramach projektu pt. „Książka ósmym cudem świata”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu Partnerstwo dla książki 2023.
21 lipca – Warsztaty malowania na szkle – malowanie odbywa się na szybie. Uczestnicy za pomocą tuszu i drewienka przenoszą szablon na szybę i uzupełniają farbą. Wydarzenie jest częścią projektu ,,Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2023.
24 lipca – Warsztaty „Kamień Słońca” – inspirując się kolejnym cudem świata Chichen Itza, czyli miastem Majów, nie sposób nie nawiązać do wybitnych kultur starożytnych cywilizacji. Warsztaty tworzenia glinianej płaskorzeźby na wzór kalendarza Majów, „kamienia słońca”. Techniki zastosowane podczas warsztatów dla dzieci to rycie, odciski i malowanie angobą. Płaskorzeźba zostanie udekorowana limanowską roślinnością, wzorami, zaszyfrowanymi informacjami – odciskając je w glinie, a tym samym pozostawiając ich trwały ślad na zawsze. Prace będą mieć formę płaskorzeźby w kształcie dysku – staną się nie tylko piękną dekoracją, ale również nośnikiem danych. Do pracy zostaną wykorzystane stemple, pieczątki, rośliny, hafty ludowe, rylce, szkatułki i drewniane patyczki. Prace będą malowane angobą, a następnie wypalane i pokrywane bezbarwnym szkliwem i znów wypalane. Starożytna technika pracy w glinie wpisuje się i nawiązuje do wyjątkowego miasta Majów, a także do pisma dawnego pisma na tabliczkach glinianych. Wydarzenie organizowane w ramach projektu pt. „Książka ósmym cudem świata”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu Partnerstwo dla książki 2023.
3 sierpnia – Zakładki do książki z motywem regionalnym – dzieci wykonają zakładki do książek, zdobiąc je różnymi technikami w motywy regionalne z naszego terenu. Wydarzenie jest częścią projektu ,,Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2023.
4 sierpnia – Warsztaty międzypokoleniowe „Kwiatowe aplikacje” – Warsztaty tekstylne inspirowane Taj Mahal – jednym z siedmiu cudów współczesnego świata. Cały kompleks budowli ozdabiają niezliczone marmurowe mozaiki i inkrustacje przedstawiające motywy roślinne symetryczne kompozycje kwiatów i liści. Na warsztatach zostaną zaprojektowane i wykonane symetryczne kwiatowe kompozycje, przy użyciu tkanin. Na białym lnianym tle nawiązującym do marmurów Taj Mahal, zostaną naszyte kwiaty i liście, wyhaftowane łodygi itp. Dodatkową inspiracją nawiązującą i akcentem regionalnym mogą być np. motywy z ludowych skrzyni posagowych. Będą to warsztaty międzypokoleniowe podczas których zasada zero waste odnosić się będzie do wykorzystania używanych tkanin. Nowatorska i kreatywna forma warsztatów sprawi, że dzieci, młodzież i seniorzy poza spędzeniem wspólnie wolnego czasu będą mogli wiele się od siebie wzajemnie nauczyć. Wydarzenie organizowane w ramach projektu pt. „Książka ósmym cudem świata”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu Partnerstwo dla książki 2023.
7 sierpnia – Warsztaty czekoladowe – kto nie kocha czekolady? Te słodkie zajęcia są nie tylko dla miłośników tego wykwintnego przysmaku, ale także dla tych, którzy interesują się zawodem cukiernika! Z warsztatów wyniesiecie nie tylko wiedzę na temat czekolady, przepisy, ale także słodkie upominki.
11 sierpnia – Warsztaty „Regionalne anioły” – na kartonach w formacie A2 wykonamy szablony aniołów, dzieci będą malować anioły a następnie ,,ubierać’’ je farbami plakatowymi w stroje regionalne z naszego terenu. Będzie to przy okazji lekcja regionalizmu, dzieci zapoznają się z bogactwem strojów ludowych w Powiecie Limanowskim. Wydarzenie jest częścią projektu ,,Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2023.
14 sierpnia – Warsztaty ozdabiania desek kuchennych motywami ze starych skrzyń wianowych -Farbami akrylowymi naniesiemy wzór na drewnianą deskę kuchenną, następnie utrwalimy całość lakierem bezbarwnym. Antoni Górszczyk – kierownik szkoły w Pisarzowej k.Limanowej, działacz społeczny, etnograf- polecił swoim uczniom kopiować motywy, które znajdowały się na drewnianych skrzyniach wianowych w ich domach. Zbiór ten znajduje się dziś w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej i wykorzystamy go do naszych warsztatów. Przy okazji tych zajęć dzieci dowiedzą się do czego służyły skrzynie wianowe oraz poznają inne elementy wyposażenia dawnych gospodarstw domowych. Wydarzenie jest częścią projektu ,,Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2023.
14 sierpnia Warsztaty Bukiety „Na Zielną” – w naszym regionie niezwykle popularne jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane inaczej według polskiej tradycji świętem Matki Boskiej Zielnej. Na zajęciach przygotujemy tradycyjne bukiety święcone w kolejnym dniu na pomyślność i zdrowie.
16 sierpnia – Warsztaty ,,Nasze cuda’’ – warsztaty nawiązujące do ruin starożytnego miasta Petra w Jordanii. Te rozległe ruiny starożytnego miasta wykutego w stromych skałach zachwycą każdego, dlatego też uznane zostały za jeden z nowych cudów świata. Podczas warsztatów dzieci, młodzież będą miały okazję wykonać w formie witraży panoramę swojej miejscowości, malując charakterystyczne miejsca Limanowej. Witraże będzie można również ozdobić lachowskimi wzorami ludowymi. Panorama będzie nie tylko piękną ozdobą, ale również nośnikiem danych dla przyszłych pokoleń. Wydarzenie organizowane w ramach projektu pt. „Książka ósmym cudem świata”. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach programu Partnerstwo dla książki 2023.
Wróć do góry