Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

W ramach akcji pomocy Ukrainie w LDK odbył się koncert charytatywny Jana Kondraka

19 maja w ramach akcji “Limanowa dla Ukrainy” w Limanowskim Domu Kultury miał miejsce charytatywny koncert Jana Kondraka. Wydarzenie zorganizowano celem podziękowania wszystkim osobom, które do tej pory zaangażowały się w akcje pomagania ogarniętej wojną Ukrainie.

Organizatorzy koncertu – Komitet Społeczny Zbiórki Publicznej „Limanowa dla Ukrainy” w sposób szczególny dziękowali podmiotom, które wsparły poprzednią edycję akcji. W jej ramach w ciągu zaledwie kilkunastu dni udało się zebrać ponad 25 tys. zł, za które zakupiono różne elementy osobistego wyposażenia dla żołnierzy ukraińskich.

Na wstępie wydarzenia zaprezentowany został baner z nazwami podmiotów zaangażowanych w tamtą akcję, podpisany przez ukraińskich żołnierzy,  następnie zabrał głos Burmistrz Miasta  Limanowej Władysław Bieda, który przedstawił dotychczasowe zaangażowanie miasta w akcje pomocy dla Ukrainy. Kolejno głos zabrał starosta Mieczysław Uryga, który przedstawił działania powiatu limanowskiego w zakresie wspierania Ukrainy.

Na zaproszenie organizatorów na koncert przybyła delegacja ukraińskiej fundacji „Dobre Uczynki” z Iwano-Frankiwska: Olena Nykolyn, Olena Czerkas oraz Olga Sawczuk. Ta ostatnia była, wraz ze swoimi dziećmi, gościem jednego z wolontariuszy zaangażowanych obecnie w akcję „Limanowa dla Ukrainy”. Gdy po 24 lutego 2022 roku znalazła się w Polsce, w Limanowej, limanowska rodzina zaprosiła ją wraz z dziećmi pod swój dach. Po kilku miesiącach, gdy groźba zajęcia całej Ukrainy przez agresora oddaliła się, Olga Sawczuk wróciła do rodzinnego Iwano-Frankiwska, gdzie w międzyczasie jej mąż Oleksander Sawczuk wraz z dwiema pozostałymi Ukrainkami założył wspomnianą fundację (jako mężczyzna w wieku poborowym nie mógł on opuścić Ukrainy i przybyć do Limanowej na koncert).

Następnie wszedł na scenę Jan Kondrak, który po przywitaniu się z publicznością wykonał 17 utworów – w zdecydowanej większości swojego autorstwa. Były to następujące utwory: „Grudniowa”, „Na piechotę”, „Rakieta”, „Dona, dona”, „Nafta i gaz”, „Pieśń Dzwonu Wolności”, „Żołnierzyk i laleczka”, „Ukraina będzie trwać”, „Oczy Ukrainek”, „Czom ty ne pryszoł”, „Kare konie”, „Ataman (Miło bracia miło…)”, „Gdybym był premierem Izraelka”, „Bratki”, „Certacja”, „Piosenka w samą porę” oraz (na bis) „Za nic do dodania”. Jan Kondrak dał się poznać nie tylko jako pieśniarz i gitarzysta, ale także jako prawdziwy showman, który żartował i komentował niektóre swoje piosenki, odnosząc się do bieżących wydarzeń, a także prowadząc dialog z publicznością.

Głównym elementem scenografii były banery, znane już mieszkańcom Limanowej, ze zdjęciem ukraińskiego żołnierza w okopie, stojącego do kostek w błocie. Zdjęcie wykonano w Bachmucie w marcu tego roku. Banery zostały zaprojektowane i wykonane przez znaną limanowską drukarnię „MM”, a zostały podświetlone reflektorami w kolorach biało-czerwonych i niebiesko-żółtych. Do organizacji imprezy przyczyniło się zaangażowanie ekipy Limanowskiego Domu Kultury.

Wróć do góry