Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Przyjmowane są zgłoszenia do udziału w XIII Rajdzie Szlakami Żołnierzy 1 PSP AK

Do 26 maja br. będą przyjmowane zgłoszenia do udziału w XIII Rajdzie Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, organizowanym przez Gminę Słopnice oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2 do 4 czerwca 2023 r., a jednym z jego współorganizatorów jest Powiat Limanowski.

Uczestnicy rajdu po raz kolejny będą mieli możliwość odkrywać szlaki, na których w czasie II wojny światowej działały struktury Obwodu AK Limanowa.  Tegoroczna edycja wydarzenia będzie poświęcona pamięci dh. Jakuba Górniaka (1988 – 2022).

Rajd o charakterze pieszym przebiegać będzie oznakowanymi klasycznie lub czasowo szlakami i ścieżkami, które mogą być zaznaczone na mapie. Zawiera elementy gry terenowej i miejskiej, opartej na wykonywaniu różnych zadań tematycznie związanych z historią lub działalnością Armii Krajowej. Wydarzenie jest skierowane  przede wszystkim do uczniów starszych klas szkół podstawowych (7 i 8 klasa) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Możliwe jest również uczestnictwo indywidualne w rajdzie – wówczas to z uczestników indywidualnych (grup rodzinnych, studentów itp.) sformowane zostaną dodatkowe patrole rajdowe.

Trasę rajdu uczestnicy pokonują w kilkuosobowych (maks. 10 osób) patrolach. Zadaniem patrolu jest zgodne z oznaczeniem na mapie (otrzymanej na starcie) pokonanie dziennej trasy w wyznaczonym limicie czasu, odnajdując po drodze osobowe i nieosobowe punkty kontrolne oraz wykonując w czasie marszu zadania wyznaczone przez sędziów. Podstawą do wyłonienia zwycięzców rajdu są wyniki osiągnięte na poszczególnych punktach zadaniowych, czas osiągnięty przez drużyny we wskazanych etapach rajdu, a także postawa drużyn na trasie.

Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej to nie tylko rywalizacja, ale  przede wszystkim aktywna lekcja historii naszego regionu i okazja by poznać miejsca ważnych wydarzeń historycznych, miejsca pamięci i świadków historii uczestników walki o wolność i niepodległość Polski oraz ich rodzin.

Pierwszego dnia rajdu – w piątek 2 czerwca, planowane jest przejście z Młyńczysk przez Modyń, Cichoń, Zapowiednicę, a następnie marsz do bazy w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Słopnicach Górnych.

W sobotę 3 czerwca uczestnicy rajdu zmierzą się z różnymi zadaniami w masywie Mogielicy – w rejonie Słopnic Górnych, Bukowego Wierchu i Dzielca.

W niedzielę 4 czerwca nastąpi zakończenie i podsumowanie imprezy oraz wręczenie nagród dla najlepszych patroli. Zaplanowana jest także uroczysta Msza święta w intencji żołnierzy i współpracowników AK.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 26 maja pod adresem mailowym: oben.krakow@ipn.gov.pl (w tytule e-maila należy wpisać: „1PSP AK rajd”) lub pod numerami tel. 881 015 159 (Michał Masłowski, oddział IPN w Krakowie) i 511 404 882 (Paweł Sułkowski, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej).

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia, regulamin oraz karta zgłoszenia drużyny dostępne są w poniższych załącznikach:

Wróć do góry