Deklaracja dostępności
O mieście

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja na limanowskim rynku

W środę 3 maja odbyła się uroczystość z okazji z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 9:00 Mszą święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej z udziałem Chóru Męskiego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej, którą odprawił proboszcz limanowskiej parafii ks. Prałat Wiesław Piotrowski. Po Mszy świętej przybyłe na uroczystość delegacje i poczty sztandarowe udały się na płytę limanowskiego rynku, gdzie miała miejsce część oficjalna uroczystości.

Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe wcześniej zaplanowany scenariusz uroczystości musiał zostać uszczuplony. Przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” w asyście strzelców ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” wywieszona została flaga państwowa, a przybyłych na rynek gości oraz przybyłych mieszkańców powitał Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, który nawiązał do rocznicowych obchodów jakże ważnego dla nas wszystkich Polaków święta. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła także Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska oraz Grzegorz Biedroń – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Prowadzący uroczystość Marian Wójtowicz odczytał także gratulacje przesłane z okazji Święta Konstytucji 3 Maja od Andrzeja Kulczyńskiego – Mera zaprzyjaźnionego z miastem Limanowa  – Truskawca na Ukrainie, w których wspomniał on o nieocenionym wsparciu i pomocy jakie Ukraina, w tym miasto Truskawiec otrzymuje od momentu wybuchu wojny.

Następnie miał miejsce salut armatni w wykonaniu rodziny Ardeckich z Pisarzowej, a na zakończenie uroczystości jej uczestnicy poczęstować się mogli wojskowym bigosem przygotowanym przez kichnie LDK.

Podczas uroczystości wartę honorową wystawili żołnierze 114. batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” kultywujący tradycje bojowe żołnierzy Legionów Polskich oraz harcerze z drużyny „Dzieci Gór” Związku Harcerstwa Polskiego z ZSP Nr 1 w Limanowej i gromada zuchów z ZSP nr 1 w Limanowej.

Galeria

Wróć do góry