Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

„NOC MUZEUM” w Regionalnym Muzeum Ziemi Limanowskiej odbędzie się 26 maja

W związku z ogromnym zainteresowaniem osób chcących wziąć udział w wydarzeniu przygotowanym przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz wciąż dostarczanych szalenie ciekawych materiałów na poczet wystawy, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu wydarzenia ”Noc Muzeum” na datę 26.05.2023 r. W wyniku zaistniałej sytuacji chcemy zaprezentować mieszkańcom kompletny zbiór dokumentów na ten temat bez pominięcia choćby najmniejszego szczegółu.

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej w piątek 26 maja w ramach ogólnopolskiej akcji kulturalnej „Noc Muzeum” przygotowało wydarzenie o tematyce życia towarzyskiego lat ubiegłych.

Przygodę zaczniemy od spotkania z najmłodszymi o godzinie 16.00 w siedzibie muzeum w parku miejskim w „Dworze Marsów” odbędą się gry i zabawy dla dzieci z epoki ich dziadków, równolegle trwać będzie pokaz bajek wyświetlanych z klisz w projektorze Ania z lat 70’ XX wieku.

W ramach wydarzenia pragniemy zaprosić na wernisaż wystawy malarstwa pn, „Z Daleka i Z Bliska” Pani Heleny Zimowskiej. Absolwentki Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu. Twórczo pracuje od 2000 r. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Długie lata współpracowała także z Krynickim Stowarzyszeniem Twórców ” Galeria Pod Kasztanem i grupą artystyczną przy „Civitas Christiana ” w Nowym Sączu. Uczestniczyła w licznych plenerach w kraju i za granicą, organizowanych przez TPSP i Krynicką Galerię. Brała udział w około 140 wystawach zbiorowych i 11 indywidualnych. W wystawach konkursowych prace zdobywały nagrody i wyróżnienia. Maluje pejzaże te bliskie i te „przywiezione” z plenerowych podróży. Posługuje się różnymi technikami. Nie jest jej obce malarstwo sakralne, w tym ikony. Obrazy Pani Heleny znajdują się m.in. w kościele w Chomranicach, w kościele MB Niepokalanej w Nowym Sączu, portrety patronów w szkole w Tęgoborzy i Przecieszynie. Wykonuje także tradycyjne pisanki wg własnych wzorów, metodą wydrapywania.

Czym jest , bądź było piękno i kicz w swojej prelekcji pn „ Jak kwiatek do kożucha” opowie mgr Magdalena Urbaniec – dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, przenoszą nas minioną epokę – nie tak odległą, budzącą u starszych sentyment, a u młodszych fascynację z przymrużeniem oka. Kolejnym etapem naszej Nocy Muzeum spacer połączony z panelem dyskusyjnym prowadzonym przez historyka i regionalistę Karola Wojtasem. Pokaże on miejsca ,które budzą w nas pytanie , czy to piękno, czy to kicz? W kolejnej części wydarzenia zostanie otwarta wystawa pn, „ Bez splendoru, czyli fajrant po Limanowsku” przedstawiająca życie towarzyskie po zmroku mieszkańców Limanowej. W sentymentalną podróż zabiorą nas materiały archiwalne z zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Limanowej oraz kolekcji prywatnych. Wydarzeniu będą towarzyszyły wspomnienia i opowieści mieszkańców Limanowej o różnych lokalach restauracyjnych ,w których odbywały się spotkania towarzyskie w minionych lat. Życie towarzyskie to nie tylko restauracje ,ale również inne formy spędzania czasu z przyjaciółmi o czym opowiedzą nam, osoby je organizujące i w nich uczestniczące. Przypomnienie miejsc spotkań towarzyskich wskaże podczas kolejnego spaceru wcześniej już wspomniany Karol Wojtas, odwiedzając lokalizację Restauracji „Czardasz”, „Świerkowa”, „Zbójnicka”, „Lubiana”, „Muszelka” .Pragniemy przypomnieć czasy saturatorów do wody, oranżady i kawy z doparzką. Spotkanie zostanie zakończone dancingiem z muzyką z ubiegłych dekad.

Źródło: Zespół MRZL

Wróć do góry