Deklaracja dostępności
Kultura

„Noc Muzeum” w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej

Piątkowe spotkanie w ramach corocznego wydarzenia kulturalnego „Noc Muzeum” w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej rozpoczęło się od pokazania najmłodszym uczestnikom form spędzania czasu tak, jak to robili ich dziadkowie i rodzice. Dzieci mogły zostać narratorami bajek wyświetlanych z projektora kliszowego „ Ania” z lat ’70 XX w.

Popołudniowe spotkanie rozpoczął wernisaż pt. „Z Daleka i Z Bliska” Heleny Zimowskiej nietuzinkowej malarki. Podczas uroczego spotkania odwiedzający muzeum mogli dowiedzieć się co było inspiracją artystki oraz skąd piękne widoki pochodzą. Podziwianiu prac towarzyszyły sympatyczne rozmowy, nie tylko o sztuce.

Wieczorną część rozpoczęła prelekcja pt .„Jak kwiatek do kożucha” oraz inauguracja wystawy pt. „Bez splendoru, czyli fajrant po Limanowsku”. Wystawa powstała na podstawie zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, ale również ze zbiorów prywatnych Jerzego Wrony, Państwa Bukowiec, Sławomira Kalisza, Bronisława Wrony. Pozyskano również szczegółowe informacje od Stanisława Golonki, Antoniego Mizgały, a od Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu –  materiały wystawiennicze oraz bardzo ciekawe informacje.

 

Zgromadzeni goście z wielkim zachwytem podziwiali plakaty, zdjęcia oraz ekspozycję, dla niektórych aranżacja była lekcją historii, a dla innych nostalgiczną podróżą w niedaleką przeszłość. Dyrektor Muzeum Magdalena Urbaniec w swoim wykładzie wspomniała również o subiektywnym pojęciu piękna w przestrzeni naszego miasta, które podczas spaceru po mieście z Karolem Wojtasem uczestnicy mogli sami ocenić.  Zwiedzający mogli obejrzeć film dokumentalny o rozwoju miasta z lat ’70 XX w. Licznie zgromadzeni goście podczas prezentacji dyrektor Magdaleny Urbaniec dowiedzieli się jak wyglądało życie towarzyskie limanowian, gdzie i w jakich latach funkcjonowały najsłynniejsze restauracje i klubokawiarnie. Specjalnymi gośćmi byli pan Jerzy Wrona i Henryk Kurczab. Pan Jerzy opowiedział o prowadzeniu restauracji w minionych latach oraz o powstaniu innych lokali restauracyjnych w Limanowej. Dużym zaskoczeniem dla młodszych uczestników był fakt ,iż restauracja „Myśliwska” była czynna 24 h/dobę. Pan Henryk wspominał swoją pracę „DJ-a” w klubie nocnym „Nietoperz” opowiadając o dansingach, a później dyskotekach. Wraz z panem Janem Winiewskim wspomnieli, że ich pracy przyświecała idea wprowadzenia nowoczesnej muzyki na parkiety naszego miasta. Wielu wczoraj gościom zakręciła się łezka w oku. Zakończenie spotkania uświetnił występ Pana Ryszarda Wróbla, przy dźwiękach akordeonu rozbrzmiewały wspólne śpiewy i radosne rozmowy wszystkich gości.

Wystawę czasową można zwiedzać do końca czerwca bieżącego roku w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.

Galeria

Wróć do góry