Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Limanowa dla Ukrainy – trwa zbiórka środków pieniężnych na zakup sprzętu dla ukraińskich żołnierzy

Grupa wolontariuszy z powiatu limanowskiego zainicjowała akcję pomocy „Limanowa dla Ukrainy”.

Po 24 lutego 2022 roku, kiedy nastąpiła pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę, tak jak setki tysięcy innych Polaków mieszkańcy Limanowszczyzny otworzyli szeroko ramiona i drzwi własnych domów dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Później część z nich wróciła do domów, w tym do Iwano-Frankiwska (Stanisławowa), miasta położonego niedaleko granicy ukraińsko-rumuńskiej. Powstała tam Fundacja Charytatywna, która obecnie nosi nazwę „ДОБРО-ДІЇ”, co po polsku oznacza „Dobroczynność”. Członkowie tej fundacji produkowali początkowo głównie siatki maskujące oraz świece okopowe dla żołnierzy ukraińskich. Wolontariusze z Limanowszczyzny nawiązali z nimi kontakt i tak rozpoczęła się akcja pomocowa, o której mówią:
Nasza akcja to poryw serca, ale także nakaz rozumu. Ukraińscy żołnierze walczą, odnoszą rany i oddają swoje życie także za naszą wolność i bezpieczeństwo naszych rodzin. Dzięki nim nasi chłopcy i nasze dziewczęta są bezpieczni. Nasza akcja to także inwestycja w przyszłość. Przyjaźń i braterstwo między naszymi narodami są gwarancją bezpiecznej przyszłości dla naszych dzieci i wnuków, dla wszystkich krajów Europy Środkowej.

Wolontariusze wraz z współorganizatorem akcji – Ochotniczą Strażą Pożarną w Szyku – już pięciokrotnie jeździli do Ukrainy z pomocą humanitarną dla ukraińskich żołnierzy. Towary kupowane były w Polsce według specyfikacji strony ukraińskiej i dostarczane one były osobiście ukraińskim partnerom, a oni przekazywali je bezpośrednio żołnierzom. Pomoc, w różnej formie, okazali lokalni przedsiębiorcy oraz wielu ludzi dobrej woli. Ostatni marcowy transport trafił już do ukraińskich żołnierzy.

Obecnie, zgodnie z prośbą strony ukraińskiej zbierane są środki na konkretne urządzenia:

– noktowizor,

– dron,

– kamerę.

a także na:

– płaszcze przeciwdeszczowe,

– środki odstraszające komary,

– koszulki.

– latarki,

– powerbanki.

Organizatorzy akcji liczą na pomoc nie tylko mieszkańców powiatu limanowskiego, ale wszystkich ludzi dobrej woli. Nawet niewielka kwota ma znaczenie i pozwala realizować wielkie cele.

„Ludzi dobrej woli jest więcej. I świat nie zginie dzięki nim!”

Akcję wesprzeć można dokonując wpłat pod linkiem: https://pomagam.pl/h4c8kn

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie www.limanowadlaukrainy.pl

Patronat honorowy nad akcją pomocy „Limanowa dla Ukrainy” sprawują Starosta Limanowski Mieczysław Uryga i Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Wróć do góry