Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Wieczór Oscarowy – w najbliższą niedzielę 12 marca w kinie KLAPS

Najważniejsze wydarzenie w filmowym świecie zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższą niedzielę – 12 marca – dowiemy się, które filmy zdobyły serca Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tradycyjnie jak co roku również kino Klaps włącza się w to wydarzenie i proponuje swoim widzom do obejrzenia nominowane filmy. Na ekranie zobaczymy „Wieloryba”, „Najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie”, „IO” oraz „Wszystko wszędzie naraz”.

Wieczór Oscarowy rozpocznie się o godz. 14:15 filmem „Wieloryb”, nominowanym w 3 kategoriach: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Brendan Fraser), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Hong Chau), Najlepsza charakteryzacja i fryzury.

Jest to „przenikliwa, poruszająca przypowieść o próbie pogodzenia się z własnym życiem, opowiedziana z iście biblijną siłą.” /Robbie Collin, Daily Telegraph/

Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

O godz. 16:30 widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć 5 krótkich metraży nominowanych w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film aktorski.

Pięć fabularnych krótkich metraży z różnych zakątków świata. Spotkanie dwóch zjednoczonych po latach rozłąki braci na farmie w Irlandii Północnej, poszukiwania zaginionej siostry z tajemniczym krajobrazem Grenlandii w tle, przygody zbuntowanych dziewcząt w surowych murach włoskiej szkoły z internatem, zaskakujący zwrot akcji podczas podróży tramwajem w środku norweskiej nocy i wieczór na lotnisku w Luksemburgu, który zmieni na zawsze życie bohaterki z Iranu.

Irlandzkie pożegnanie (An Irish Goodbye) / reż. Tom Berkeley, Ross White / Irlandia / 2022 / 23’
Ivalu / reż. Anders Walter / Dania / 2022 / 16’
Uczniaki (The Pupils) / reż. Alice Rohrwacher / Włochy, USA / 2022 / 37’
Nocna jazda (Night Ride) / reż. Eirik Tveiten / Norwegia / 2020 / 15’
Czerwona walizka (The Red Suitcase) / reż. Cyrus Neshvad / Luksemburg / 2022 / 17’

O godz. 18:30 odbędzie się pokaz filmu „IO” – wyjątkowego dzieła Jerzego Skolimowskiego, które zostało nominowane w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina.

Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Ten portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. Swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla.

Zanurzony w tradycji, śmiało eksplorujący jednak nowe ścieżki kina, film Skolimowskiego jest kolejnym, przy którym polski reżyser współpracował z legendarnym producentem, Jeremym Thomasem (jego filmografia obejmuje choćby „Wrzask”, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba”, „Nagi lunch”, „Tylko kochankowie przeżyją”). Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn, a w podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

Na zakończenie tegorocznego wieczoru oscarowego, na ekranie kina Klaps zostanie wyświetlony film, który zdobył aż 11 nominacji w kategoriach: Najlepszy film (Dan Kwan, Daniel Scheinert, Jonathan Wang), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Michelle Yeoh), Najlepszy aktor drugoplanowy (Ke Huy Quan), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Jamie Lee Curtis), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Stephanie Hsu), Najlepszy reżyser (Dan Kwan, Daniel Scheinert), Najlepszy scenariusz oryginalny (Dan Kwan, Daniel Scheinert), Najlepsza muzyka oryginalna (Son Lux), Najlepsza piosenka – „This Is A Life”, wyk. Son Lux, Mitski, David Byrne (I), Najlepsze kostiumy (Shirley Kurata), Najlepszy montaż (Paul Rogers).

„Wszystko wszędzie naraz” to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce, od wizjonerskich twórców filmowych – Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz producentów Anthony’ego i Joe Russo (Avengers: Endgame).

Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę.

Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

Bilety można nabyć w kasie kina Klaps w godzinach pracy kina, w biletomacie lub online:

14:15 – Wieloryb – KUP BILET

16:30 – Najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie – KUP BILET

18:30 – IO – KUP BILET

20:15 – Wszystko wszędzie naraz – KUP BILET

Wróć do góry