Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Zapraszamy do udziału w Powiatowo-Miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zapraszamy do udziału w Powiatowo-Miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się w środę 1 marca.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, sprzeciwiającym się sowietyzacji Polski.

Powiatowo-Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie „Marsz Pamięci”, który wyruszy z ul. Fabrycznej (Sowliny) o godz. 10.00. Następnie o godz. 11.00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji poległych Żołnierzy Niezłomnych, z udziałem Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej.
Po mszy uczestnicy obchodów udadzą się na cmentarz parafialny, gdzie odbędzie się Apel Pamięci, modlitwa za poległych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w szczególności pochodzących z Powiatu Limanowskiego oraz złożenie zniczy przed kwaterą wojenną przy asyście żołnierzy 114. batalionu lekkiej piechoty oraz członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS 2402 Limanowa.

Po uroczystości na cmentarzu, w Limanowskim Domu Kultury odbędzie się wykład historyczny pt. „Podziemie zbrojne w Polsce w latach 1944-1956 na przykładzie wybranych postaci z Ziemi Limanowskiej”. Wykład zaprezentuje dr Marcin Chorązki historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Na koniec odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Witold” opisującego historię Rotmistrza Witolda Pileckiego, poprzedzona rozmową z autorem i reżyserem filmu Panem Tadeuszem Pawlickim. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali poczęstunek.

Organizatorami uroczystości są: Powiat Limanowski, Miasto Limanowa, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Związek Strzelecki Strzelec Limanowa, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenie Ziemia Limanowska oraz Limanowski Dom Kultury.

Wróć do góry