Deklaracja dostępności
Edukacja
.cls-1{fill:none;stroke:#000;stroke-linecap:round;stroke-linejoin:round;stroke-width:1.5px;}

Szkolne Koło Wolontariatu z limanowskiej „Dwójki” zdobyło II miejsce w Plebiscycie na najlepszą akcję wolontariacką

Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Limanowej otrzymało II miejsce w II Plebiscycie na najlepszą akcję wolontariacką w 2022 roku i zostało wyróżnione za wkład w rozwój wolontariatu. Plebiscyt zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Erazmus w Nowym Sączu, a jego współorganizatorzy to Fundacja „Będzie Dobrze”, Fundacja NA RATUNEK oraz Instytut Karpacki. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Nagrodzona akcja to „Wróżki w przedszkolu”, którą już od dwunastu lat z powodzeniem prowadzą wolontariusze.

Uczniowie każdego roku samodzielnie przygotowują i prowadzą wróżby i zabawy andrzejkowe w sześciu oddziałach przedszkolnych w Miejskim Przedszkolu nr 2 w Limanowej oraz w oddziale zerówki szkolnej. Dzięki tej inicjatywie wolontariusze mogą doskonale sprawdzić się w roli animatora zabaw dziecięcych i zdobyć nowe umiejętności w zakresie:
– pracy w zespole,
– opieki nad dziećmi,
– organizacji czasu wolnego,
– wiedzy oraz doświadczeń życiowych,
– przygotowania do prawdziwej pracy,
– pokonania wstydu, nieśmiałość i własnych niedoskonałości,
– uwrażliwienia na drugiego człowieka,
– poznania siebie.

Szkolne Koło Wolontariatu w limanowskiej „Dwójce” działa od 2011 roku, obecnie liczy 34 wolontariuszy, którzy zajmują się działalnością charytatywną, edukacyjną i wychowawczą. Akcjami obejmują środowisko szkolne i lokalne, ale także podejmują działania o zasięgu krajowym czy międzynarodowym.

Propagując wolontariat edukacyjny współpracują ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Erazmus w ramach Korpusu Solidarności oraz Fundacją „Cała Polska Czyta Dzieciom” w ramach programu „Czytająca Szkoła”. Realizują codzienne czytanie bajek dla dzieci z zerówki szkolnej, pomagają przedszkolnemu Mikołajowi, bawią dzieci podczas zabaw szkolnych, uczestniczą w warsztatach i szkoleniach edukacyjnych, pomagają niepełnosprawnym uczniom naszej szkoły poprzez organizowanie loterii i zbiórek, wspierają pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy, współpracują z Domem Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Caritas.

Opiekunem Koła jest Beata Burnus – nauczyciel bibliotekarz, a nauczycielem wspomagającym jest Barbara Strug -nauczyciel wychowania fizycznego.

Galeria

Wróć do góry