Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej 9 grudnia br. otworzyło czasową wystawę pt. , „Grupa rezerwy szła do cywila”. 28 chust rezerwistów, 1 rzeźba rezerwisty i wiele cennych pamiątek z wojska można zobaczyć w siedzibie Muzeum przy ul. Józefa Marka 13. W organizacji wystawy uczestniczyło Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział Limanowa oraz 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej – 114 Batalion Lekkiej Piechoty w Limanowej.
W wydarzeniu brało udział wielu gości: radni Rady Miasta Limanowa: Adam Król, Janusz Kądziołka, Piotr Zoń, Jan Wieniewski, Leszek Mordarski – pełniący również funkcję Przewodniczącego Rady Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oraz jej członkowie radny powiatu – Marian Wójtowicz i Jan Kurek. Na otwarcie wystawy przybył również Stanisława Golonka były radny miasta Limanowa oraz przedstawiciele 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej – 114 batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej.
Otwarciu wystawy towarzyszył krótki wykład opisujący historię poboru powszechnego do wojska od czasów zaborów Galicji Zachodniej płynnie przechodzący w współczesność. Zacni goście zabrali głos opowiadając ciekawe historie z przebiegu ich służby wojskowej oraz przejścia do rezerwy. Jako pierwszy zabrał głos chor. Grzegorz Cichański opowiadając jak to z wojskiem się nie rozstał, przybliżając wiedzę na temat obecnej służby w jednostkach WOT. Stanisław Golonka użyczył nam na wystawę piękną chustę, która jest najstarszą na wystawie z 1971 roku, a dzięki jego opowieściom można było się dowiedzieć jak wyglądała służba wojskowa w tamtym okresie. Pan Stanisław zwrócił również uwagę, iż komisja poborowa 40 lat temu mieściła się dokładnie w Sali gdzie otwierana jest wystawa. Radny Adam Król wspominał o swojej rzeźbie rezerwisty i służbie w Nadwiślańskiej Jednostce Wojskowej w Orkiestrze Wojska Polskiego, natomiast radny Janusz Kądziołka przybliżył nam terminologie wodowania żołnierzy i rozbawił towarzystwo śmiesznymi anegdotami z wojska. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekał zaiste koszarowy poczęstunek –grochówka wojskowa.
Wystawa przeniosła jej uczestników w lata młodości, mogli wzajemnie wspominać, wymieniając się doświadczeniami, podziwiając chusty rezerwistów i pamiątki z wojska użyczone z prywatnych kolekcji.
Zamysłem wystawy było przywrócenie pamięci społecznej młodemu pokoleniu i danie możliwości odkurzenia wspomnień przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.
Muzeum zaprasza wszystkich do zwiedzenia wystawy – do końca stycznia 2023 roku, w szczególności klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowe, dla których zwiedzanie połączone jest z wykładem na temat poboru powszechnego do wojska oraz przebiegu służby wojskowej.
(Opracowanie: Dorota Wójtowicz MRZL
Zdjęcia: MRZL)