Deklaracja dostępności
Kultura

Nagrody dla Chóru „LimaNovum” na Międzynarodowym Festiwalu w Cieszynie

W dniach 8-11 grudnia br. w Cieszynie odbywał się VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra. W ramach festiwalu odbywał się konkurs chórów. Rada artystyczna zakwalifikowała do konkursu 12 chórów z Polski, Słowacji i Litwy. Wśród szczęśliwej dwunastki znalazł się Chór LimaNovum działający przy Limanowskim Domu Kultury. Zespół brał udział w konkursie w dwóch kategoriach: muzyka ludowa oraz chóry mieszane.

W minioną sobotę jury w składzie: prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny, Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu – przewodnicząca Jury, prof. dr hab. Dariusz Dyczewski, Akademia Sztuki w Szczecinie, prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek, Uniwersytet Śląski w Katowicach, prof. dr hab. Benedykt Błoński, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie przesłuchało doskonałe zespoły i wydało werdykt. Chór LimaNovum otrzymał srebrny dyplom w kategorii chórów mieszanych, złoty dyplom w kategorii muzyka ludowa oraz nagrodę specjalną  za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego folklorem oraz PUCHAR DZIEKANA WYDZIAŁU SZTUKI I NAUK O EDUKACJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W CIESZYNIE  za kompozycję „Oj ty rzeko” Zuzanny Koziej. Warto dodać, że ta kompozycja została także nagrodzona w konkursie kompozytorskim LUDOWO na NOVO zorganizowanym przez Limanowski Dom Kultury.

Nagrodę GRAND PRIX otrzymał Zespół Wokalny Luna Plena z Zabrza . Jurorzy podkreślali bardzo wysoki poziom konkursu.

W niedzielę 11 grudnia Chór LimaNovum gościł w ramach festiwalu w parafii w Kozach Małych, gdzie swoim śpiewem uświetnił mszę świętą i wykonał koncert, nagrodzony owacją na stojąco.

Chór LimaNovum to młody chór mieszany, działający przy Limanowskim Domu Kultury. Powstał w maju 2021 roku z inicjatywy Krzysztofa Młynarczyka, który jest kierownikiem artystycznym chóru. Dyrygentem zespołu jest Ivan Vrublevskyi – dyrygent chóralny, wokalista i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia z dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej im.A. Nieżdanowej w Odessie na Ukrainie oraz studia z wokalistyki na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Zespół składa się z osób, których poza pasją do śpiewu, połączyła również przyjaźń oraz niesamowite pragnienie tworzenia piękna. Obecnie chór liczy ponad trzydzieści osób. Zespół wykonuje różnorodną muzykę chóralną
w ciekawych aranżacjach i opracowaniach. Oficjalnie chór LimaNovum zainaugurował swoją działalność uroczystym koncertem w dniu 27 czerwca 2021 roku w Limanowskim Domu Kultury. Chór LimaNovum jest laureatem wysokich i prestiżowych nagród: I miejsca XXVIII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK im. Księdza Kazimierza Szwarlika
w Będzinie w 2022 roku, II miejsca na Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd
i Pastorałek – Rzeszów 2022 r, Złotego Pasma, nagrody GRAND PRIX i nagrody dla najlepszego dyrygenta XVII. Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek Chełmno 2022.
W kwietniu 2022 roku chór wraz z solistami i orkiestrą symfoniczną OPERATORIUM z Krakowa pod dyrekcją Anastasii Vrublevskiej przygotował REQIUEM – wielkie dzieło Karla Jenkinsa, które zostało zaprezentowane w Limanowej i w Krakowie. Chórzyści rozwijają swój warsztat wokalny nie tylko pod okiem swojego dyrygenta, ale także zaproszonych na warsztaty znanych wokalistów i pedagogów. Młody zespół intensywnie pracował pod okiem Jacka Ozimkowskiego, Ilony Szczepańskiej, Jadwigi Postrożnej, Marcina Wasilewskiego – Kruka oraz Agnieszki Franków – Żelazny.

Galeria

Wróć do góry