Deklaracja dostępności
O mieście

Wystawa i debata „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”

Ruszyła kolejna odsłona projektu Fundacji Dorastaj z Nami „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”, tym razem w Limanowej i w Tymbarku. Składa się on z wystawy połączonej z prelekcjami oraz debaty. Partnerem głównym wydarzenia jest firma Enea.

16 listopada o godz. 9.00 w Limanowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przygotowanej przez Fundację Dorastaj z Nami: „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”. Wystawa poświęcona jest pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy służb publicznych poległych i zmarłych, a także ciężko rannych i poszkodowanych podczas wykonywania obowiązków służbowych w kraju i pełnienia służby w misjach poza jego granicami.

Wystawa składa się z czarno-białych fotografii, na których uchwycone zostały szczęśliwe, rodzinne chwile. Rodzicielska miłość, na pozór nic nadzwyczajnego, kochający ojcowie i matki a przy nich synowie i córki, uśmiechnięci, spokojni, mają siebie nawzajem… Dzisiaj, żadnego z tych rodziców już nie ma. To byli ludzie, którzy poświęcili swoje życie dla dobra innych, ich praca była służbą publiczną. Strażacy, żołnierze, policjanci, ratownicy górscy… Oni zginęli. Ich dzieci zostały. To podopieczni Fundacji Dorastaj z Nami.

Otwarciu wystawy towarzyszyły prelekcje oraz pokaz sprzętu służb mundurowych. Wśród prelegentów znaleźli się:

  • insp. w stanie spoczynku Henryk Koział – były Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu
  • nadkom. Franciszek Gawlik – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
  • st. bryg. Sławomir Wojta – Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie
  • mł. bryg.  Jakub Krzyżak – Komenda Powiatowa PSP w Limanowej
  • mjr SG Marcin Kądziołka – Karpacki Oddział Straży Granicznej
  • 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego
  • 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Wystawę w Limanowskim Domu Kultury można oglądać do 25 listopada br.

Natomiast 21 listopada w Tymbarku, w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej, odbyła się debata z udziałem uczniów klas mundurowych. Spotkanie poświęcone było młodzieży, która w przyszłości chciałaby pełnić służbę publiczną.

Dyskusja, której partnerem głównym była firma Enea, dotyczyła przede wszystkim motywacji i życiowych wyborów młodych ludzi, a także wartości, które są dla nich najważniejsze. Była to także okazja do wymiany opinii na temat tego czym jest dzisiaj służba dla kraju, patriotyzm i bohaterstwo.

Spotkanie poprowadziła Iwona Mularczyk, wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu.

Otwierając spotkanie z młodzieżą prezes Fundacji Dorastaj z Nami Magdalena Pawlak, powiedziała:

„Sądzę, że to jest świetna okazja, aby dzisiaj, myśląc „Polska”, odpowiedzieć sobie wspólnie na kilka ważnych pytań. Bardzo chciałabym, aby nasze dzisiejsze spotkanie stało się rozmową o sensie służby publicznej, o motywacjach i powodach, dla których także i Wy zdecydowaliście się ją pełnić.”.

Odczytano również słowa Joanny Mularczyk, Kierownika Biura Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Enea: „To dla nas duża satysfakcja i radość, że razem z Fundacją Dorastaj z Nami mogliśmy zrealizować projekt tej debaty. Cieszę się, że zaprosiliśmy do niego młodzież ze szkoły w Tymbarku by wsłuchać się w to, co młode pokolenie myśli na temat służby publicznej, patriotyzmu i pracy na rzecz ojczyzny. Wierzę głęboko, że razem z Fundacją Dorastaj z Nami pomagamy w ten sposób budować poczucie wspólnoty i etos służby na rzecz dobra wspólnego.”

Dzięki młodzieży z klas mundurowych ze szkoły w Tymbarku, spotkanie stało się okazją do bardzo żywej i szczerej wymiany myśli.

„Już samo noszenie munduru jest dumą i zobowiązaniem. Myślę, że wszyscy tutaj mamy tego świadomość. Po zakończeniu liceum bardzo chciałabym kontynuować naukę w szkole oficerskiej, wiem na pewno, co chcę robić w życiu.” – mówiła jedna z uczennic 1 klasy.

Podopiecznych Fundacji można wesprzeć wpłacając darowiznę na konto: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 lub przez stronę www.dorastajznami.org

Organizatorem wydarzenia są Fundacja Dorastaj z Nami, Limanowski Dom Kultury, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i ZS im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.

Główny Partner wydarzenia: firma Enea

Partnerzy: Limanowski Dom Kultury, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu,  Miasto Limanowa, Powiat Limanowski, POLREGIO , Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Powiatowa Policji w Limanowej, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Komenda Powiatowa PSP w Limanowej, Karpacki Odział Straży Granicznej w Nowym Sączu, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 6 Brygada Powietrznodesantowa, Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku.

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Gazeta Krakowska, Limanowa !N.

Galeria

Wróć do góry