Deklaracja dostępności
O mieście

Obchody Święta Niepodległości w Łososinie Górnej

Tradycyjnie już główne obchody Święta Niepodległości w Limanowej poprzedzone zostały uroczystością środowiskową w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4. Rozpoczął ją przemarsz uczniów i nauczycieli wraz z pocztami sztandarowymi do kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych. W tym roku szkolnym po raz pierwszy w uroczystości brali udział żołnierze z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba, podnoszą z ziemi przez uszanowanie. Dla darów nieba, Tęskno mi, Panie.” Słowami Cypriana Kamila Norwida, ks. Mateusz Norek rozpoczął mszę św. w intencji ojczyzny.  Po nabożeństwie wszyscy udali się  pod Pomnik Legionistów, gdzie został odśpiewany  „Mazurek Dąbrowskiego”.

Dyrektor ZSP nr 4 w Limanowej Albert Golonka wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał historię czynu legionowego i boju o niepodległość. Wezwał również do pamięci i szacunku wobec tych, którzy walczyli o niepodległą,  wolną Polskę.

Przybyli goście mieli przyjemność zobaczyć, specjalnie na tą okazję przygotowany przez uczniów klasy 5b  ZSP nr 4 oraz orkiestrę szkolną, patriotyczny program artystyczny. Autorką scenariusza była Joanna Głabuś-Chowaniec, a nad oprawą muzyczną czuwał Wojciech Dudek. Goście z wielką uwagą słuchali wierszy największych polskich poetów oraz piosenek nawiązujących do etosu niepodległościowego.

Głos zabrała Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska, przypomniała, że wolność trzeba cały czas pielęgnować i podziękowała młodzieży za kultywowanie patriotycznej tradycji.

Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda przypomniał rolę legionistów z ziemi limanowskiej w torowaniu drogi do niepodległości naszego kraju.

Por. Mateusz Sobczeński, dowódca Kompanii Jednostki Strzeleckiej 2402 w Limanowej przeprowadził Apel Poległych pod Pomnikiem Legionistów.  Następnie delegacje poszczególnych szkół i instytucji złożyły wiązanki kwiatów.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:

 • poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska,
 • Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda wraz z przewodnicząca Rady Miasta Jolantą Juszkiewiczi radnymi Janem Winiewskim, Wiesławem Sędzikiem, Leszkiem Mordarskim, Piotrem Zoniem oraz sekretarzem Markiem Matrasem,
 • przedstawiciele Urzędu Gminy Limanowa, wójt Jan Skrzekut, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Młyński oraz radni Zuzanna Kolawa, Daniel Łącki, sołtys wsi Łososina Górna Karol Golonka,
 • członek zarządu Starostwa Powiatowego w Limanowej Wojciech Włodarczyk,
 • przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie, Delegatura w Nowym Sączu, starszy wizytator Sebastian Bielakoraz wizytator Grażyna Prusak-Burdacka,
 • delegacja Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, komendant powiatowy  podinsp. Tomasz Florek,
 • delegacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej, zastępca komendanta powiatowego PSP brygadier mgr inż. Tomasz Pawlik,
 • delegacja 114. Batalionu Lekkiej Piechoty 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im.gen.bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”, st. sierżant Marcin Kowalczyk, st.kapral Sławomir Tabor, kapral Tomasz Buksa,
 • reprezentanci Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, por.rez. Leszek Lach, por. rez. Jan Widomski,
 • przedstawiciele OSP w Łososinie Górnej, Władysław Michura, Henryk Wiktor, Henryk Surma,
 • kierownik Delegatury w Nowym Sączu Robert Kowalski, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków,
 • delegacja Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Limanowej z Prezesem Zarządu Agnieszką Golonką,
 • Zarząd Oddziału ZNP w Limanowej, prezes Jadwiga Kowalczyk, Ewa Golińska-Kupiec,
 • przedstawiciele parafialnego oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej przy parafii pw. Wszystkich Św. w Łososinie Górnej, Bogumiła Matras, Józefa Dudek,
 • przedstawiciel Zarządu Osiedla nr 5 Bogdan Sułkowski,
 • delegacja Rady Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Limanowej z panią przewodniczącą Edytą Wyżycką i Karoliną Golonką,
 • UKS „Płomień” Limanowa, wiceprezes Agata Kęska, zawodniczki Blanka Golonka, Laura Ewert,
 • liczne delegacje szkół i przedszkoli z miasta i powiatu (SP nr 2 i SP nr 3 w Limanowej, ZSP nr 4 w Limanowej, ZS nr 1 w Limanowej, ZSP nr 4 w Limanowej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Piekiełku, klasy mundurowe ZS im. KEN w Tymbarku, Zespół Placówek Oświatowo-Edukacyjno-Rekreacyjnych i Przedszkole „Słoneczko” z dyrektor Grażyną Michurą)

Inicjatorem uroczystości jest wieloletni nauczyciel łososińskiej szkoły Stanisław Golonka, a organizatorem dzisiejszych obchodów był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej wraz z parafią pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej.

Po południu o godzinie 16.00 uroczystość miała swój ciąg dalszy, kontynuację lokalnej, międzywojennej tradycji, której propagatorem był legionista i niegdyś kierownik naszej szkoły Stanisław Odziomek. Na wspólne śpiewanie przybyli zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Miasta Jolanta Juszkiewicz wraz z radnymi Janem Winiewskim, Wiesławem Sędzikiem, Adamem Królem, Leszkiem Mordarskim i Piotrem Zoniem, radni Gminy Limanowa Zuzanna Kolawa i Daniel Łącki, Przewodnicząca Rady Rodziców ZSP nr 4 Edyta Wyżycka oraz nauczyciele, emeryci, uczniowie, absolwenci, rodzice.

Wspaniała oprawa muzyczna była zapewniona przez muzyków z Parafialnej Orkiestry Dętej pod batutą Czesława Kozy oraz przez szkolny zespół wokalno–instrumentalny pod kierunkiem wirtuoza, a zarazem nauczyciela muzyki Wojciecha Dudka. W patriotycznym śpiewaniu wsparły nas także solistki: Aleksandra Król (uczestniczka 13.edycji The Voice of Poland) oraz Barbara Jajeśnica (była nauczycielka naszej szkoły, wokalistka bluesowa).

Furorę zrobiły dzieci z przedszkola, ich wykonanie utworów wzbogacone było bogatą choreografią.  Następnie uczniowie szkoły wraz z nauczycielami i orkiestrą wykonali kilkanaście patriotycznych pieśni i piosenek.

Galeria zdjęć z uroczystości znajduje się TUTAJ

 

Galeria

Wróć do góry