Kultura

48. LIMANOWSKA SŁAZA – protokół i lista zwycięzców

W niedzielę 6 listopada zakończył się 48. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”. Wielkie święto folkloru w Limanowskim Domu Kultury trwało od 3 listopada, a cztery festiwalowe dni wypełnione były tańcem, śpiewem i zabawą. Oto protokół z posiedzenia Komisji Artystycznej.

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Konsultantów
48. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”,
który odbył się w dniach 3-6 listopada 2022 r. w Limanowej

Komisja Konsultantów w składzie:
1. dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog
2. Michalina Wojtas – choreograf
3. Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta
4. dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog
5. Benedykt Kafel – etnograf
po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 101 punktów programu, w których uczestniczyło 886 osób w tym:
– 23 zespoły regionalne, w tym 14 dorosłych, 2 młodzieżowe i 7 dziecięcych,
– 4 grupy regionalne,
– 18 muzyk: 14 dorosłych, 2 młodzieżowe i 2 dziecięce;
– 17 instrumentalistów: 4 dorosłych, 2 młodzieży i 11 dzieci;
– 13 śpiewaków solistów: 7 dorosłych, 1 młodzieżowego i 5 dzieci;
– 13 grup śpiewaczych
– 10 gawędziarzy: 7 dorosłych i 3 dzieci;
– 3 mistrzów z uczniami
— postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:

ZESPOŁY REGIONALNE

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 1500 zł otrzymują: Zespoły Regionalne: ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy, STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi i PRZYSZOWIANIE z Przyszowej.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 1200 zł otrzymują Zespoły Regionalne: KIJOM WORCI z Pisarzowej, SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic i LIMANOWIANIE z Limanowej.

Pięć równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne po 1000 zł otrzymują Zespoły Regionalne: JURKOWIANIE z Jurkowa, GORCE z Kamienicy, SPOD KICEK  z Mordarki, DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej i WILKOWICANIE z Wilkowiska.

Dwa wyróżnienia po 400 zł otrzymują Zespół Ludowy SKRZYDLANIE ze Skrzydlnej i Zespół Regionalny SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji” w wysokości 1000 zł i rzeźbę otrzymuje Zespół Regionalny DOLINA SŁOMKI ze Stronia.

Młodzież

Pierwszego miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł otrzymuje Zespół Regionalny DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.

III miejsce w kwocie 500 zł otrzymuje Zespół Regionalny SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca

Dzieci

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 800 zł otrzymują Zespoły Regionalne PNIOKI z Sadku-Kostrzy i ZASADNIOKI z Zasadnego.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł otrzymuje Zespół Regionalny MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł otrzymują Zespoły Regionalne MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i DOLINA SŁOMKI ze Stronia.

Wyróżnienie w kwocie 200 zł otrzymuje zespół ŁĘTOWIANIE z Łętowego.

Dyplom za udział otrzymuje zespół MALI ŁOSTOWIANIE z Łostówki.

GRUPY REGIONALNE

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł otrzymuje KGW Pasierbiec.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 400 zł otrzymują KGW Rupniów-Centrum, KGW Męcina i KGW Laskowa.

MUZYKI LUDOWE

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 500 zł otrzymują: Kapela KOTELNICA z Mszany Dolnej, muzyka GORCE z Kamienicy i muzyka DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.

Pięć równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne po 400 zł otrzymują muzyki: JURKOWIANIE z Jurkowa, KAPELA Z JANOWIC, LIMANOWIANIE z Limanowej, SPOD KICEK z Mordarki i SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 300 zł otrzymują muzyki: STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi i KIJOM WORCI z Pisarzowej.

Cztery wyróżnienia po 200 zł otrzymują muzyki: Rodzinna Kapela „KOŚCIELNIOKI” z Olszówki, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca, PRZYSZOWIANIE z Przyszowej i SKRZYDLANIE ze Skrzydlnej.

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

III miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Dzieci

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują muzyki: ŚWARNE ZGRAJCA ze Słopnic i MŁODE GORCE z Kamienicy.

INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

Dorośli

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 140 zł otrzymuje Sławomir Kurek z Wilkowiska (heligonka).

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 100 zł otrzymują: Piotr Pławecki ze Starej Wsi (okaryna), Rafał Kapera z Krasnego-Lasocic (heligonka) i Iwona Cichoń z Łukowicy (skrzypce).

Młodzież

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Karol Morajko z Przenoszy (heligonka).

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Jakub Kapera z Krasnego-Lasocic (heligonka).

Dzieci

Dwa I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Weronika Pławecka ze Starej Wsi (skrzypce) i Bartosz Gierczyk z Zasadnego (skrzypce).

Cztery II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują skrzypaczki: Emilia Wąchała z Lubomierza, Sonia Jarosz z Łostówki, Julia Węglarz z Łętowego i Sandra Kamińska z Mszany Górnej.

Trzy III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują skrzypaczki: Maria Zasadni z Lubomierza, Anna Dawiec z Lubomierza i Emilia Joniec z Wilczyc.

Dwa wyróżnienia otrzymują: Anna Pietrzak ze Słopnic i Julia Dorczak z Mszany Dolnej.

ŚPIEW SOLOWY

Dorośli

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 140 zł otrzymuje Maria Zaręba ze Zbludzy.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje Roksana Frączek z Pisarzowej.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 80 zł otrzymują: Mariola Lorek z Przyszowej i Wiesław Sadkiewicz ze Skrzydlnej.

Dwa wyróżnienia otrzymują: Józef Tokarczyk z Mordarki i Grzegorz Cudek z Podłopienia.

Dyplom za udział otrzymuje Zenona Zając ze Skrzydlnej.

Młodzież

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Łucja Wojtas z Kamienicy.

Dzieci

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Agnieszka Gierczyk z Zasadnego i Antoni Kapera z Krasnego-Lasocic.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Karolina Wadyl z Łostówki.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Joanna Zasadnia z Kamienicy i Milena Franczak ze Słopnic.

GRUPY ŚPIEWACZE

Dorośli

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje męska grupa śpiewacza zespołu JURKOWIANIE z Jurkowa.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują żeńskie grupy śpiewacze: zespołu LIMANOWIANIE z Limanowej i SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic oraz męska grupa śpiewacza zespołu KIJOM WORCI z Pisarzowej.

Pięć równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: żeńskie grupy śpiewacze MSZANICANKI z Mszany Dolnej, Babska Grupa Śpiewacza z Wilkowiska, zespołu GORCE z Kamienicy, DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej i męska grupa śpiewacza z zespołu SPOD KICEK z Mordarki.

Wyróżnienia otrzymują męskie grupy śpiewacze: z zespołu KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej i z zespołu PRZYSZOWIANIE z Przyszowej.

Dyplomy za udział oraz okolicznościowe upominki otrzymują: KGW Pasierbiec i KGW Męcina.

GAWĘDZIARZE

Dorośli

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 140 zł otrzymuje Zofia Michałek z Dobrej.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje Monika Cepielik z Kamienicy.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 80 zł otrzymują: Barbara Stożek z Mszany Dolnej i Norbert Grzyb z Kasinki Małej.

Dwa wyróżnienia otrzymują: Krzysztof Palac z Łostówki i Andrzej Ciężadlik z Mszany Dolnej.

Dyplom za udział otrzymuje Stanisław Białoń ze Skrzydlnej.

Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Martyna Kurzeja z Zasadnego.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Jan Podgórny ze Słopnic.

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Martyna Raczek z Pisarzowej.

MISTRZ I UCZEŃ

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 170 zł otrzymuje Iwona Cichoń z Łukowicy z uczennicą Igą Sobczak (skrzypce).

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 130 zł otrzymuje Aleksandra Wąchała z Lubomierza z uczniem Kacprem Wąchałą (skrzypce).

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 110 zł otrzymuje Aleksandra Śliwa ze Słopnic z uczennicami Zuzanną Postrożny i Żanetą Ubik (skrzypce).

Nagrodę Dyrekcji Limanowskiego Domu Kultury Dziecięca Osobowość Artystyczna otrzymuje Martyna Kurzeja z Zasadnego.

Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2023 r., Komisja kwalifikuje zespoły regionalne DOLINA SŁOMKI ze Stronia i SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w czerwcu 2023 r. Komisja kwalifikuje zespół regionalny ZASADNIOKI z Zasadnego i PNIOKI z Sadku-Kostrzy.

Na 57. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja kwalifikuje: gawędziarki Zofię Michałek z Dobrej i Martynę Kurzeję z Zasadnego; w kategorii instrumentalistów: Sławomira Kurka z Wilkowiska (heligonka), Piotra Pławeckiego ze Starej Wsi (okaryna), Rafała Kaperę z Krasnego-Lasocic (heligonka) i Iwonę Cichoń z Łukowicy (skrzypce); w kategorii śpiewaków: Marię Zarębę ze Zbludzy; w kategorii grup śpiewaczych: męską grupę śpiewaczą JURKOWIANIE z Jurkowa.

Festiwal „Limanowska Słaza” od dziesiątków lat odgrywa bezcenną rolę w zakresie ukazywania i podtrzymywania tradycyjnej kultury wsi, a także aktywizacji w tym zakresie młodego pokolenia. Jest też inspiracją dla wielu osób niezwiązanych z folklorem do zainteresowania się nim. Komisja artystyczna wyraża niekłamaną satysfakcję, iż mimo kilkuletnich społecznych utrudnień mogliśmy w bieżącym roku oceniać ponad sto punktów programu, w tym aż 23 zespoły regionalne. Świadczy to nie tylko o znaczeniu „Limanowskiej Słazy”, ale także wskazuje na oczekiwania i wytężoną pracę uczestników. Cieszy też duża dbałość poszczególnych grup i pojedynczych wykonawców nie tylko o techniczną, ale i merytoryczną stronę prezentacji. Dzisiaj niewłaściwy repertuar, skład instrumentalny, stroje uczestników czy zła reżyseria należą do przypadków incydentalnych. Nie było to takie oczywiste jeszcze kilkanaście lat temu. Z całą pewnością jest to owoc konkursowych zmagań podczas „Słazy”. Należałoby sobie życzyć, by w najbliższych latach wrócić do organizowania w czasie festiwalu seminariów folklorystycznych, które mogłyby stanowić źródło wiedzy i materiału repertuarowego dla młodszych wykonawców.

Dziękujemy Władzom Samorządowym za życzliwość i finansowe wspieranie organizacji „Limanowskiej Słazy”.
Wyrazy podziękowania kierujemy do Organizatorów w osobie Pani Dyrektor Magdaleny Szczygieł-Smagi i Pracowników Limanowskiego Domu Kultury. Bez ich zaangażowania to tak ważne dla środowiska entuzjastów kultury tradycyjnej wydarzenie nie mogłoby się odbyć.
Trudno także wyobrazić sobie „Limanowską Słazę” bez Pana Mariana Wójtowicza, od wielu lat prowadzącego prezentacje konkursowe z życzliwością i charakterystycznym humorem.

Dziękujemy za ufundowanie nagród dla laureatów 48. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA”:

– Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego

– Starostwu Powiatowemu w Limanowej

– Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (5 tys. zł)

– Limanowskiemu Domowi Kultury

– oraz sponsorom

Wszystkie nagrodzone zespoły oprócz nagród pieniężnych otrzymują również okolicznościowe upominki.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

48. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” uzyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz MCK „Sokół” w Nowym Sączu.

Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa.

Organizatorem „Limanowskiej Słazy” jest Limanowski Dom Kultury.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski, Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa.

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Kraków, Radio RDN Nowy Sącz, Gazeta Krakowska oraz Telewizja Internetowa TV28.

Sponsorami festiwalu są: Bank Spółdzielczy w Limanowej, PBM Sułkowscy Sp.J., Jasicówka pod Łysą Górą – Restauracja, Pawlimex, Kulinar, Gold-Drop, Electrical, Łomzik, Senator RP Jan Hamerski, poseł na Sejm Urszula Nowogórska.

Partnerami Festiwalu są: Wójtowie gmin powiatu limanowskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów informacyjnych, gdzie na bieżąco będziemy informować o wszystkich działaniach związanych z festiwalem.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Wróć do góry