Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

14 listopada – DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA – KONKURS !

JAK DBAĆ O CZYSTE POWIETRZE?

Największym wrogiem czystego powietrza jest smog. Główną przyczyną jego powstawania jest niska emisja, czyli m.in. spaliny wydobywające się z kominów nieocieplonych domów jednorodzinnych.

Teraz zdecydowanie łatwiej jest wymienić piec czy zadbać o ocieplenie domu dzięki funkcjonującemu od września 2018 r. Programowi Czyste Powietrze. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie na przeprowadzenie kompleksowego docieplenia budynku, wymiany stolarki okiennej i kotła na piec nowej generacji. Ocieplanie naszych domów dobrym materiałem izolacyjnym to nie tylko spore oszczędności w domowym budżecie, ale i gwarancja zdrowia nie tylko dla nas, ale i przyszłych pokoleń.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zachęca do korzystania z oferty finansowej w ramach Programu Czyste Powietrze. Do dnia dzisiejszego mieszkańcy Miasta Limanowa złożyli 193 wnioski o przyznanie dotacji ,60 inwestycji zostało wykonanych i rozliczonych na sumę 1 178 842,60zł.Osoby zainteresowane programem  mogą korzystać z pomocy urzędnika w Punkcie Informacyjnym zlokalizowanym w Urzędzie Miasta Limanowa ,czynnym codziennie w godzinach urzędowania .

W połowie grudnia planowane są zmiany w programie i dotacje mogą sięgać od 40 nawet do 100% dofinansowania.

Szczegóły na stronie : https://czystepowietrze.gov.pl/

Numer kontaktowy w sprawie konsultacji  to:  18 337 20 54 wew.164.

Drzewa są niezwykle skuteczne w oczyszczaniu powietrza z toksycznych gazów i pyłów, w tym także smogu, uczestniczą również w redukcji gazów cieplarnianych. Średniej wielkości drzewo pochłania aż 1 tonę dwutlenku węgla na 1m3 i produkuje przy tym 727 kg tlenu! Liście drzew działają podobnie jak filtry – pochłaniają powietrze wraz z unoszącymi się pyłami i związkami chemicznymi. Aby poprawić jakość powietrza w okolicy, warto w przydomowym ogródku posadzić kilka drzew i krzewów – można też, we współpracy z gminą czy dzielnicą, zorganizować wspólne sadzenie drzew. To świetny sposób na spędzenie weekendu z rodziną czy sąsiedzką integrację, a przy okazji troska o zdrowie i powietrze, którym oddychamy.

Czyste Powietrze bezpośrednio związane jest również ze stanem czystości rzek, lasów i miast. Jeśli będą w nich zalegały porozrzucane śmieci i odpady to nie ma możliwości, aby powietrze było czyste. Warto zatem pamiętać o segregowaniu śmieci i ich właściwej utylizacji oraz składowaniu.

Zachęcamy do skorzystania z programu Czyste Powietrze, szczególnie, że zapisy Programu Ochrony Powietrza zobowiązują wszystkich mieszkańców województwa małopolskiego do wymiany bezklasowych urządzeń grzewczych do końca kwietnia 2023 r.

KONKURS !!!

Konkurs – Nakręć się na  …..CZYSTE POWIETRZE

Jeżeli jesteś pełnoletnim mieszkańcem  naszego Miasta  i lubisz nagrywać filmiki,  oraz

skorzystałeś z dotacji Czyste Powietrze lub dopiero chcesz dokonać termomodernizacji swojego budynku ,wówczas przygotuj krótki filmik promocyjno edukacyjny  i w swoim filmie:

  • pochwal się swoją inwestycją i przedstaw zalety zastosowanych modernizacji ,zachęcając innych do skorzystania z dotacji Czyste Powietrze
  • lub przedstaw jakich oczekujesz korzyści z planowanych prac termomodernizacyjnych , jak mogłaby np. dotacja Czyste Powietrze  wpłynąć na lepszą jakość Twojego życia
  • wykorzystaj zagadnienia z ochrony powietrza tj. przeciwdziałanie paleniu śmieci w piecach domowych, ograniczanie niskiej emisji oraz segregacja odpadów, korzyści z docieplenia budynków i szeroko rozumianego dbania o środowisko i zdrowie mieszkańców  naszego miasta.

– Konkurs trwa do końca grudnia  2022 roku.

– Jeden uczestnik konkursu może przesłać jeden film.

– Długość filmu musi mieścić się w przedziale 1 – 3 min.

– Filmy powinny być przesłane na adres: emol@miastolimanowa.pl lub dostarczone na nośniku do Urzędu Miasta Limanowa ( ul. Jana Pawła II 9) oraz opisane: autor, tytuł filmu.

– Do pracy należy dołączyć Kartę zgłoszenia  – do pobrania TUTAJ

– Organizator przyzna 3 nagrody główne (za I, II i III miejsce). Nagrody to oczyszczacze powietrza.

Regulamin konkursu dostępny TUTAJ

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU !

Wróć do góry