Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

15 października odbędzie się w Limanowej spacer historyczny o tematyce Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej

W najbliższą sobotę 15 października o godz. 15:00 w  rynku w Limanowej  – przed budynkiem Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej – rozpocznie się spacer historyczny, którego tematem przewodnim będzie: Limanowa – miasto w cieniu niemieckiej okupacji”.

W pierwszych dniach września 1939 r. Limanowa znalazła się na linii frontu wojennych zmagań. Okres niemieckiej okupacji to tragiczna historia 1964 dni walki o przetrwanie, to zmagania z propagandą oraz krwawymi represjami ze strony niemieckiego okupanta. Mimo to na terenie miasta działalność rozwijały organizacje konspiracyjne, które prowadziły cywilny i wojskowy opór wobec okupacyjnej rzeczywistości.  Zbierano informacje, gromadzono broń, lekarstwa, organizowano tajne nauczanie.

Podczas sobotniego spaceru zainteresowani poznają historię pierwszych dni wojny oraz przykłady polityki represji stosowanych przez niemiecką administrację wobec mieszkańców miasta na przestrzeni całego okresu okupacji. Uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać historię organizacji okupacyjnej administracji w poszczególnych budynkach na terenie Limanowej, w tym szkic planu miasta opracowany przez żołnierzy AK. W czasie historycznej wędrówki przywołane zostaną wybrane wydarzenia, sylwetki postaci związane z działalnością pierwszych organizacji konspiracyjnych na terenie miasta. Prowadzący spacer postarają się odpowiedzieć na pytania związane z okresem niemieckiej okupacji i działalności konspiracyjnej np. jak miała wyglądać akcja „Burza” na terenie miasta.

Spacer potrwa około 2,5 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Na spacer historyczny zaprasza Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego.

Wróć do góry