Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Wymiana kotłów oraz termomodernizacja budynków jednorodzinnych w ramach Programu „Czyste Powietrze”

Od lipca 2019 roku Miasto Limanowa realizuje zadania związane z Programem „Czyste Powietrze”. W ramach Programu mieszkańcy miasta korzystać mogą z pomocy Ekodoradcy i składać wnioski na wymianę kotłów oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Punkt informacyjny dotyczący Programu „Czyste Powietrze” czynny jest codziennie w godzinach pracy Urzędu Miasta Limanowa, a składanie wniosków należy uzgadniać telefonicznie pod nr. 18 337 20 54 wew.164.

Wykaz  dokumentów niezbędnych  do złożenia wniosku dostępny jest pod linkiem  https://miastolimanowa.pl/2021/01/bezplatne-uslugi-w-ramach-programu-life-ip-malopolska/

Program oferuje dotacje do wymiany starych kotłów na ekologiczne źródła ciepła (np. kocioł gazowy, pompę ciepła, kocioł na pellet) oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. W ramach termomodernizacji możesz wykonać ocieplenie budynku, wymianę okien, wymianę drzwi zewnętrznych oraz modernizację swojej instalacji centralnego ogrzewania. Możesz też otrzymać dotację na fotowoltaikę.

Czy kwalifikujesz się do programu?

Jeżeli Twój budynek jest domem jednorodzinnym a Twoje dochody (lub jednego ze współwłaścicieli domu) nie przekraczają 100.000 zł rocznie – program Czyste Powietrze może być dla Ciebie.

Jaką kwotę dotacji możesz otrzymać?

Kwota dofinansowania jaką możesz otrzymać zależna jest od zakresu realizowanej inwestycji oraz Twoich dochodów. Są trzy progi dofinansowania – podstawowy, podwyższony oraz najwyższy. To od 30 do 90 % dotacji możliwych do pozyskania. Maksymalna kwota dotacji jaką możesz otrzymać, przy założeniu że kwalifikujesz się do najwyższego poziomu dofinansowania, to nawet 69.000 zł.

Co ważne ! istnieje  możliwość łączenia dotacji z programu „Czyste Powietrze” z termomodernizacyjną ulgą podatkową. Rozliczyć można część wydatków nie dofinansowanych, a w przypadku, gdy po ich wcześniejszym odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej otrzymało się ich zwrot w formie dotacji, to konieczne jest ich odliczenie. Od dochodu w PIT odliczyć można do 53.000 zł wydatków związanych z termomodernizacją budynku (w tym poniesionych na zakup instalacji fotowoltaicznej i jej montaż, pod warunkiem że ma się faktury VAT wystawione przez płatników VAT).

Link do KALKULATORA DOTACJI znajduje się TUTAJ

Więcej informacji o programie znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie : https://czystepowietrze.gov.pl/

a wymagana dokumentacja na stronie : https://portal.wfos.krakow.pl/

Link do KALKULATORA GRUBOŚCI IZOLACJI, który jest narzędziem pomagającym wyliczyć minimalną grubość izolacji, w przypadku braku audytu znajduje się TUTAJ

Na dzień 30 marca 2024 r.:

Liczba złożonych wniosków: 274

Liczba podpisanych umów: 224

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 139

Kwota wypłaconych dotacji : 2 434 522, 89 zł

Wróć do góry