Deklaracja dostępności
O mieście

Wojewoda Małopolski na ćwiczeniach żołnierzy WOT w Limanowej

W czwartkowe popołudnie 29 września Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita przybył w rejon Limanowej, gdzie odbywają ćwiczenia żołnierzy 114 batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojewoda wspólnie z Burmistrzem Miasta Limanowa Władysławem Biedą i Starostą Limanowskim Mieczysławem Urygą na Łysej Górze i Miejskiej Górze przyglądał się szkoleniu terytorialsów.

Żołnierzy 114 batalionu WOT, odbywających szkolenie pod dowództwem mjr Jana Rośka odwiedził również Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński.

W ramach szkolenia podstawowego żołnierze odbywają szkolenie bojowe, które obejmuje: przygotowanie indywidualne do działania na polu walki, działanie żołnierza na polu walki (indywidualne i w ramach sekcji), terenoznawstwo, elementy SERE (działanie w izolacji) oraz podstawy taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym. Podsumowaniem szkolenia jest tzw. pętla taktyczna, stanowiąca nie tylko pierwszy poważny sprawdzian efektów szkolenia, lecz również przepustkę do dalszych etapów służby w WOT.

Szkolenie odbywa się niezależnie od warunków pogodowych, a żołnierze muszą wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami praktycznymi – ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne. Ostatni dzień szkolenia praktycznego stanowi dzień złożenia przysięgi wojskowej, którą żołnierze 114 batalionu WOT złożą na limanowskim rynku w sobotę 1 października br.

Galeria

Wróć do góry