Deklaracja dostępności
Kultura

Warsztaty wokalne dla chórzystów „LimaNovum”

Od początku września chórzyści chóru „LimaNovum” Limanowskiego Domu Kultury biorą udział w warsztatach wokalnych, które odbywają się w ramach realizacji projektu pt. „Pielęgnujemy polską muzykę ludową” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Warsztaty prowadzi Ivan Vrublevskyi – dyrygent chóralny, wokalista i kompozytor. W miniony weekend warsztaty wokalne dla chóru, poprowadziła prof. dr hab. Agnieszka Franków – Żelazny*, jedna z najbardziej uznanych dyrygentek chóralnych w Polsce i Europie, profesor sztuk muzycznych, pedagog.

Podczas warsztatów chórzyści intensywnie pracowali nad techniką wokalna, emisją głosu i interpretacją nagrodzonych kompozycji. Warsztaty wokalne dla chórzystów realizowane będą do połowy października i wpisują się w bezpośrednie przygotowanie chóru do premierowego wykonania nagrodzonych kompozycji w konkursie kompozytorskim „LUDOWO na NOVO”. Relacja z warsztatów dostępna TUTAJ

Koncert prawykonań połączony z wręczeniem nagród nagrodzonym i wyróżnionym kompozytorom, odbędzie się w dniu 22 października 2022 o godzinie 16:00 w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury.

 

*Agnieszka Franków-Żelazny, jedna z najbardziej uznanych dyrygentek chóralnych w Polsce i Europie, profesor sztuk muzycznych, pedagog. Wykształcenie wokalne i dyrygenckie zdobyła w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest także biologiem, absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego oraz menadżerką kultury z dyplomem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także studiów MBA w Collegium Humanum Szkole Głównej Menedżerskiej. W latach 2000-2014 prowadziła, założony przez siebie Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zdobywając z nim najwyższe nagrody w konkursach chóralnych w Polsce i zagranicą, doprowadziła ten zespół do rangi jednego z najlepszych chórów akademickich w kraju. W latach 2006-2021 była dyrektor artystyczną Chóru Narodowego Forum Muzyki, od początku budując go według autorskiej wizji „chóru solistów”. Jest pomysłodawczynią i dyrektor artystyczną ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod nazwą Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, powstałego w 2013 roku.

W styczniu 2015 roku objęła funkcję dyrektor programowej Akademii Chóralnej – projektu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, finansowo i merytorycznie wspierającego działalność prawie 300 chórów dziecięcych i młodzieżowych oraz ich dyrygentów, organizującego szkolenia, koncerty, konkursy, konferencje i publikującego utwory muzyczne i wydawnictwa metodyczne. W latach 2013-2016 pełniła funkcję kuratorki priorytetu „Muzyka” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, współrealizując program artystyczny złożony z kilkuset wydarzeń muzycznych. Od 1 września 2022 roku jest dyrektorem Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

(Zdjęcia: Mateusz Franczyk)

 

Galeria

Wróć do góry