Deklaracja dostępności
O mieście

W 80. rocznicę likwidacji getta w Limanowej zostanie odsłonięty „Głaz pamięci”

Po wielu latach od tragicznych wydarzeń,  18 sierpnia w 80. rocznicę likwidacji getta w Limanowej odsłonięty zostanie „Głaz pamięci”. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy „Głaz pamięci na Kamieńcu” odbędzie się o godz. 17:00 przy ul. Jana Kilińskiego.

Na jednej z tablic informacyjnych, która umieszczona zostanie obok „Głazu pamięci” przeczytać można będzie: PRZECHODNIU! Stoisz przed „Głazem pamięci”, który jest wyrazem hołdu dla mieszkańców Limanowej pochodzenia żydowskiego, zamordowanych przez nazistów niemieckich w czasie Holokaustu. W tym charakterystycznym miejscu na „Kamieńcu”, gdzie istniało getto żydowskie w czasie okupacji niemieckiej, trwa w bezruchu kamień-pomnik męczeństwa i śmierci. Drogę do niego wykonano z historycznych kostek granitowych, po których szli limanowscy Żydzi pędzeni przez Niemców na cmentarz żydowski, gdzie byli rozstrzeliwani- przerwano przed głazem, tak jak przerwano Ich życie. Skwerek pokryto kamieniem (żużlem), który pozwala wprowadzić przybyłych w nastrój zadumy i refleksji. Od 1942 roku w Limanowej nie ma już Żydów. Wtedy to okupant niemiecki brutalnie zniszczył trwającą prawie 400 lat historię tej społeczności. Z Ich śmiercią większości przepadła również pamięć o żydowskiej Limanowej. Bo właśnie ta polsko-żydowska Limanowa była naszym miastem. Polaków i Żydów. Chociaż relacje między tymi dwoma grupami o różnej narodowości nie zawsze układały się najlepiej, to jednak pamięci o żydowskim dziedzictwie nie godzi się usuwać z historii miasta.

Głównym symbolem tego miejsca jest „Głaz pamięci” – piaskowiec o wysokości 1,9 m z kamieniołomu w Męcinie, który został ofiarowany przez właściciela firmy „Wolimex”  Eugeniusza Wojaka. Na głazie umieszczona zostanie stylizowana plastycznie tablica pamiątkowa z żeliwa w kształcie macewy (żydowska stela nagrobna) o treści:

Pamięci limanowskich Żydów którzy przez długie lata do II wojny światowej stanowili znaczną część obywateli Limanowej/ w sierpniu 1942 r. niemal wszyscy zostali zamordowani przez Niemców w Starej Wsi oraz w obozie zagłady w Bełżcu/ w 80. rocznicę likwidacji tutejszego getta/Limanowa, 18 sierpnia 2022 r.

W myśl motta spotkania „Łączy nas pamięć”, organizatorzy tego wydarzenia ZAPRASZAJĄ wszystkich chętnych, którym bliskie jest to przesłanie do uczestniczenia w tej uroczystości.

Posadowienie „Głazu pamięci” przy ul. Jana Kilińskiego w Limanowej miało miejsce w dniu 9 sierpnia 2022 r.

 

Galeria

Wróć do góry