Deklaracja dostępności
O mieście

Delegacje z miast partnerskich z wizytą w Mieście Limanowa

Z okazji obchodzonych w miniony weekend „Dni Limanowej” Miasto Limanowa odwiedzili  przedstawiciele miast partnerskich. Na zaproszenie Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedy odpowiedziało sześć partnerskich samorządów  – do Limanowej przybyła delegacja z Niemiec, Węgier, Słowacji, Ukrainy, Kłodzka oraz Mrągowa.

Pobyt delegacji z miast partnerskich rozpoczął się oficjalnym spotkaniem w sobotę 9 lipca w sali kameralnej Limanowskiego Domu Kultury, gdzie Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda serdecznie przywitał wszystkich przybyłych gości oraz zapoznał ich z największymi inwestycjami realizowanymi w mieście w okresie ostatnich trzech  lat. Burmistrzowi towarzyszył jego zastępca – Wacław Zoń oraz gospodarz obiektu – Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury Magdalena Szczygieł -Smaga.

Również przedstawiciele miast partnerskich zapoznali zebranych z największymi zadaniami realizowanymi na przestrzeni ostatnich lat. Z partnerskiego Miasta Wathlingen informacje te przekazał wieloletni Burmistrz Wolfgang Grube, z miasta Nagykálló na Węgrzech Zastępca Burmistrza László Sőrés, z Dolnego Kubina na Słowacji Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu Miasta Dolný Kubín – Michal Švento, z Miasta Truskawiec na Ukrainie – Wiceburmistrz Olena Peranych, która odniosła się również do obecnej sytuacji w Ukrainie, natomiast najważniejsze inwestycje realizowane w mieście partnerskim Kłodzko przedstawił zebranym Radny Miasta Kłodzko Piotr Bryła, a większe zadania inwestycyjne wykonywane obecnie w mieście partnerskim Mrągowo przybliżył Burmistrz Miasta Mrągowo Stanisław Bułajewski.

W spotkaniu uczestniczyli także licznie zebrani Radni Miasta Limanowa na czele z Przewodniczącą Rady Miasta Jolantą Juszkiewicz.

Galeria

Podczas wizyty w Limanowskim Domu Kultury uroczyście odsłonięta została w głównym holu obiektu pamiątkowa tablica na okoliczność 25–lecia współpracy Miasta Limanowa i Miasta Wathlingen. W jej odsłonięciu uczestniczyli: wieloletni Burmistrz zbiorczej gminy Wathlingen Wolfgang Grube, Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda i jego zastępca Wacław Zoń oraz Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz. Taka samą tablicę otrzymały także władze Wathlingen.

Galeria

Po spotkaniu na sali kameralnej goście mieli okazję zobaczyć ostatnio zakończone główne inwestycje Miasta Limanowa  – przebudowany i rozbudowany budynek Limanowskiego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej – o działalności biblioteki krótką informację przedstawiła Dyrektor MBP Joanna Barbara Michalik, następnie zebrani przeszli na wielopoziomowy parking św. Krzysztofa przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, odwiedzili zrewitalizowany rynek miasta oraz obejrzeli inwestycje wykonane w rejonie Parku Miejskiego i Potoku Jabłonieckiego.

Galeria

Będąc w Parku Miejskim delegacje odwiedziły także Muzeum Regionalne Ziemi Limanowej, gdzie krótka informację na temat historii Dworu Marsów oraz zebranych zbiorów przedstawiła Dyrektor Muzeum – Magdalena Urbaniec.

 

Galeria

Delegacja z Miasta Nagykálló na Węgrzech wraz z Burmistrzem Miasta Limanowa odwiedziła także cmentarz na Jabłońcu, gdzie goście złożyli wiązankę oraz zapoznali się z informacjami dotyczącymi historycznego miejsca pamięci.

 

Galeria

Pod wieczór wszystkie delegacje z partnerskich  zgromadziły się na placu przed Limanowskim Domem Kultury, gdzie zostały przez Burmistrza Miasta Limanowa oficjalnie przywitane. Również wtedy powitani zostali również pozostali przybyli na uroczystość goście – Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska, radny sejmiku Woj. Małopolskiego – Grzegorz Biedroń, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut i Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński. W trakcie przywitania Władze Miasta Truskawiec – Burmistrz Andrzej Kulczyński wraz  Wiceburmistrz Oleną Petranych złożyli władzom Miasta Limanowa i wszystkim jego mieszkańcom serdeczne podziękowania za wszelką pomoc i wsparcie jaką od początku wojny na Ukrainie partnerskie Miasto Truskawiec otrzymało i otrzymuje  od Miasta Limanowa. Podziękowania popłynęły także do Miasta Wathlingen, które również za pośrednictwem Miasta Limanowa wsparło i nadal wspiera Truskawiec.

Na zakończenie pobytu wszystkie przybyłe do Miasta Limanowa delegacje podziękowały władzom Miasta Limanowa za gościnę, wyrażając zadowolenie że po dłuższej przerwie w kontaktach związanej z pandemią, możliwe było ponowne spotkanie się w tak licznym gronie, co było okazją do wzajemnej wymiany  doświadczeń na temat podejmowanych przez samorządy zadań inwestycyjnych.

 

 

Galeria

Wróć do góry