Deklaracja dostępności
Kultura

Spotkanie promujące wspomnienia Zofii z Odrowąż- Pieniążków Skąpskiej pt. ,,Dziwne jest serce kobiece’’

10 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie promujące wspomnienia Zofii z Odrowąż- Pieniążków Skąpskiej pt. ,,Dziwne jest serce kobiece’’. Gościem spotkania był Rafał Skąpski, wnuk autorki.

Zofia Skąpska była związana z Limanowszczyzną, jej teściowa urodziła się w Sowlinach koło Limanowej, ona sama mieszkała na ziemiach Sądecczyzny przez pewien okres w swoim życiu. Spisywała swoje wspomnienia przez 60 lat. Interesowała się psychologią i filozofią, zbierała pieśni ludowe, była utalentowaną pianistką. Zarówno na Sądecczyźnie jak i na Pomorzu publikowała w prasie reportaże, opowiadania, felietony, uprawiała publicystykę poradniczą. Była aktywna społecznie, od 1937 roku pełniła funkcję prezeski Towarzystwa Ziemianek Pomorskich.
Rękopis Wspomnień to 21 stukartkowych zeszytów, które odczytał i przeniósł na zapis komputerowy wnuk Autorki – Rafał Skąpski.
Spotkanie ubogacone było prezentacją multimedialną zawierającą rodzinne zdjęcia oraz dokumenty. Wspomnienia rodzinne Rafała Skąpskiego przeniosły nas w epokę, która już dawno przeminęła oraz pokazały jak historia Polski przeplatała się z historią wielu polskich rodzin.
Na zakończenie spotkania prelegent zachęcił słuchaczy do poszukiwania swoich korzeni, ponieważ uważa, że ,,każda rodzina to ciekawa historia’’.
Spotkanie zrealizowane w ramach projektu ,,Śladem przeszłości…tropem przyszłości. Książka i biblioteka w limanowskiej przestrzeni czytelniczej’’.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Galeria

Wróć do góry