Deklaracja dostępności
Turystyka i Sport

Odbył się  jubileuszowy 10 Bieg Ziemi Limanowskiej

W niedzielę 12 czerwca odbył się  jubileuszowy  10 Bieg Ziemi Limanowskiej. Pierwszy  Bieg z Limanowej na Starą Wieś odbył się 1 maja 1992 r. z inicjatywy Proboszcza Parafii Stara Wieś, ks. Prałata Mariana Tyrki, więc w tym roku mija dokładnie 30 lat od podjęcia tej inicjatywy. Wznowienia tego pomysłu podjęło się Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemia Limanowska, które przy wsparciu Auto Moto Klubu Limanowa zorganizowało Bieg pod nazwą Bieg  Ziemi Limanowskiej. Miało to miejsce 1 maja 2012 r. w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż w roku 2013  wydał dekret nadający nazwę Biegu im Jana Pawła II.

Jubileuszowy 10 Bieg Ziemi Limanowskiej zapisał się rekordami ; liczby uczestników – 217 tj.145 dzieci oraz 72 dorosłych zawodników  oraz ustanowieniem nowego rekordu trasy który od roku 2016 osiągnięty przez  Katarzynę Albrycht z czasem 13:21:28 min. podczas 5 Bieg Ziemi Limanowskiej, nie był to tej pory pokonany.

Nowy rekord trasy należy teraz do Katarzyny Broniatowskiej  z AZS AWF Kraków Master z czasem 12:58:57. Katarzyna Broniatowska to utytułowana mistrzyni biegów na średnich dystansach. W roku 2011 została brązową medalistką młodzieżowych mistrzostw Europy. W  roku 2013 również została brązową medalistką w halowych mistrzostwach Europy na 1500 m. Dwukrotna mistrzyni Polski w biegach przełajowych na 4000 m. Ma na koncie 10 złotych krążków w halowych mistrzostwach Polski, 3 srebrne oraz 3 brązowe. Udział tak utytułowanej zawodniczki jest szczególnym wyróżnieniem dla organizatorów Biegu.

Dodatkową atrakcją były zawody kolarskie dla dzieci oraz czasówka  kolarska na trasie Limanowa Stara Wieś. Głównym organizatorem zawodów kolarskich był Klub Sportowy Limanowska Grupa Rowerowa pod przewodnictwem mistrza kolarstwa szosowego Emanuela Piaskowego. Najlepszymi zawodnikami czasówki byli: Kinga Sędzik z Tymbarku czas na dystansie 3500 m 07;20;47 oraz Marek Janisz z czasem 05;41;07.

Stadion Starowiejski  oraz plac przy kościele parafialnym stał się więc miejscem wielkiej rywalizacji sportowej. Cieszy fakt że najliczniejsza grupą zawodników były dzieci. Już dziś organizatorzy zapraszają wszystkich do kolejnej rywalizacji sportowej w roku 2023. Osoba prowadzącą ceremoniał wręczania medali była Kinga Jaromin siostra tragicznie zmarłego Marcina Króla, który od 1 do 8 Biegu Ziemi Limanowskiej był prowadzącym tę część zawodów sportowych. Warto na zakończenie tej jubileuszowej relacji dodać że słoneczna pogoda zawsze towarzyszyła zawodnikom Biegu Ziemi Limanowskiej.

Wyniki 10 Bieg Ziemi Limanowskiej:

Dzieci

Dorośli

1 czasówka rowerowa pod Ostrą

Galeria zdjęć z wydarzenia pod linkiem https://www.ziemialimanowska.pl/pl/860/25068/jubileuszowy-1-bieg-ziemi-limanowskiej-z-rekordem-trasy.html

                                                                                                                                                                                                 Stefan Hutek

Wróć do góry