Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

„Zadbaj o swój kawałek nieba” i skorzystaj z dotacji CZYSTE POWIETRZE – 14 marca spotkanie z EKODORADCĄ

Jeśli jeszcze nie wymieniłeś swojego „kopciucha” – skorzystaj z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Przyjdź na spotkanie informacyjne z Ekodoradcą, które odbędzie się w poniedziałek 14 marca o godz.16:00 na Sali Narad w Urzędzie Miasta Limanowa. Udział w programie to możliwość uzyskania dofinansowania od 30 do 69 tysięcy złotych.

Od 29 lipca 2019 roku Miasto Limanowa realizuje porozumienie Czyste Powietrze przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych .

To dzięki porozumieniu został uruchomiony punkt konsultacyjny dla mieszkańców Miasta Limanowa. Mieszkańcy nie tylko mogą pozyskać informacje w zakresie warunków z skorzystania z Programu Czyste Powietrze, ale co najważniejsze pomoc Ekodoradcy w przygotowaniu, złożeniu wniosku, a także rozliczeniu dofinansowania.

W III kwartale 2021 roku w rankingu gmin aktywności w programie CZYSTE POWIETRZE Miasto Limanowa znalazło się na 43 pozycji pośród 100 najaktywniejszych gmin Polski. Ponieważ zależy nam na jakości powietrza w naszym mieście zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z bezpłatnych konsultacji.

W ramach dotacji istnieje możliwość pozyskania dofinansowania od 30 do 69 tysięcy złotych na prace termomodernizacyjne i wymianę źródła ogrzewania.

Korzystając z dotacji, realizują Państwo obowiązek wynikający z uchwały antysmogowej przyjętej 23 stycznia 2017 roku dla województwa małopolskiego, która zobowiązuje wszystkich mieszkańców województwa małopolskiego w tym również mieszkańców Miasta Limanowa do następujących działań :

  • jeśli budujesz dom lub chcesz wymienić urządzenie grzewcze, w pierwszej kolejności wybierz niskoemisyjne ogrzewanie – ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła, panele słoneczne, ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie olejem opałowym
  • jeśli zdecydujesz się na kocioł lub kominek na paliwa stałe musisz zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu

Kotły powinny posiadać automatyczny podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego (za wyjątkiem kotłów zgazowujących drewno). Nie możesz spalać mułów i flotów i miałów węglowych (czyli węgla o zawartości ziaren 0-3 powyżej 15%) oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% . Drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata. Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno,który nie spełnia wymogów co najmniej 3 klasy, to do końca 2022 roku musisz go wymienić.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie : https://czystepowietrze.gov.pl/

 

Wróć do góry