Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Pokazy specjalne w kinie Klaps DLA UKRAINY

Kino Klaps w Limanowej zaprasza na specjalne pokazy filmów ukraińskich, z których dochód zostanie przekazany w całości na pomoc mieszkańcom Ukrainy.

12 marca o godz. 18:00 obejrzymy film „Złe drogi” w reż. Natalii Worożbyt. Film opowiada cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy. Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków – żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji oraz był ukraińskim kandydatem do Oscara 2021.

13 marca o godz. 17:15 obejrzymy film „Moja wojna” w reż. Maszy Kondakowej. Jest to dokument opowiadający o wydarzeniach w Donbasie w 2014 roku. Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

Bilety można nabyć w kasie kina lub online: https://www.ldk.limanowa.pl/repertuar/zle-drogi-pokaz-specjalny-na-rzecz-ukrainy i https://www.ldk.limanowa.pl/repertuar/moja-wojna-pokaz-specjalny-na-rzecz-ukrainy

 

DOCHÓD Z BILETÓW ZOSTANIE W CAŁOŚCI PRZEKAZANY NA RZECZ MIESZKAŃCÓW UKRAINY

Wróć do góry