Odbyły się Powiatowo-Miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

We wtorek 1 marca odbyły się Powiatowo-Miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczął „Marsz Pamięci” który wyruszył z Sowlin (ul. Fabryczna), następnie w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odprawiona została msza św. w intencji poległych Żołnierzy Niezłomnych, z udziałem Chóru Męskiego działającego przy Bazylice. Liturgii przewodniczył ks. prałat ppłk. Waldemar Rawiński.

Po mszy  św. uczestnicy uroczystości oraz przybyli goście – senator Jan Hamerski, przedstawiciele władz samorządowych Gmin i Miast Powiatu Limanowskiego, a także delegacje służb, szkół, instytucji, stowarzyszeń, 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Związku Strzeleckiego Strzelec wraz z pocztami sztandarowymi  udali się na cmentarz parafialny, gdzie odmówiona została modlitwa za dusze poległych żołnierzy wyklętych w szczególności pochodzących z powiatu limanowskiego oraz  odbył się Apel Pamięci który przeprowadził dowódca Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS2402 Limanowa brygadier Stanisław Dębski.  Następnie przy tablicy pamiątkowej pomordowanych żołnierzy niezłomnych przedstawiciele władz oraz przybyłe delegacje złożyły znicze. W uroczystości uczestniczyły także rodziny żołnierzy wyklętych oraz por. Tadeusz Dębski syn Wojciecha Dębskiego „Bicza”. żołnierza września 1939 r., dowódcy oddziału partyzanckiego „Opór” Batalionów Chłopskich.

Miasto Limanowa reprezentowali Wiceburmistrz Miasta Limanowa Wacław Zoń,  Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Limanowa: Stanisław Orzechowski i Leszek Woźniak.

Po zakończeniu uroczystości młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim „Strzelec” oraz delegacje biorące udział w wydarzeniu udały się do Limanowskiego Domu Kultury na ciepły posiłek przygotowany przez kuchnie LDK, a po nim w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury wyświetlony został film pt. „Lotte” przedstawiający historię młodej sanitariuszki Genowefy Kroczek ps.”Lotte”. Film ten ponownie obejrzeć można było  tego samego dnia o godz. 18:00, a jego projekcję zaplanowano również na sobotę 5 marca na godz. 16:00. Wstęp wolny!

Organizatorami Powiatowo-Miejskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli: Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Miasta Limanowa, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Ziemia Limanowska”, Związek Strzelecki „Strzelec” i Limanowski Dom Kultury.