Deklaracja dostępności
Turystyka i Sport

Małopolska Akcja „Przewodnicy PTTK dzieciom 2022”

Zarząd Oddziału, Koło Przewodników Turystycznych i Komisja Młodzieżowa PTTK Ziemi Limanowskiej w Limanowej zachęca młodzież szkolną wraz z opiekunami do udziału w akcji  „Przewodnicy PTTK dzieciom 2022”. Hasło przewodnie akcji to ” Lotnicze ślady w Małopolsce – spacer do najbliższych miejsc w danej miejscowości lub jej okolicy związanych z lotnictwem”.

Zarząd Oddziału PTTK „Ziemi Limanowskiej” serdecznie zaprasza na wycieczkę, która odbędzie się w dniu 17 marca br. Wzorem poprzedniej akcji, która spotkała się z bardzo dobrymi ocenami uczestniczących w nim turystów, trasa wycieczki wytyczona została pięknymi widokowo szlakami, a  połączona ona będzie ze zwiedzaniem „Izby Pamięci 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Słopnicach”.  Spacer do miejsca zestrzelenia samolotu w czasie II wojny światowej rozpocznie się od zwiedzenia  Izby Pamięci 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Słopnicach, który mieści się w pomieszczeniach remizy OSP w Słopnicach Górnych.

Celem akcji jest:

  1. Przybliżenie dzieciom: wydarzenia związanego, między innymi, z miejscem zestrzelenia samolotu w czasie II wojny światowej, katastrofy lotniczej, postaci pilotów / pilota (pomniki, groby).
  2. Integracja dzieci i młodzieży oraz aktywne uczestnictwo w wyciecze górskiej.
  3. Ponadto akcja zachęca do uprawiania krajoznawstwa, turystyki oraz propaguje kulturę, historię i walory turystyczne Beskidu Wyspowego.

Wydarzenie kierowane jest do uczniów szkół podstawowych  i ponadpodstawowych powiatu limanowskiego. Nauczyciele przybywają z grupą do miejsca docelowego (Remiza OSP w Słopnicach Górnych). Na miejscu uczestnicy wycieczki zapoznają się z zbiorami pochodzącymi z okresu okupacji na obszarze Beskidu Wyspowego. Poza sprzętami codziennego użytku w izbie znajdują się zdjęcia z okresu działalności żołnierzy 1 PSP AK na Ziemi Limanowskiej oraz w Gorcach, jak również zasobnik ze zrzutów wraz z wyposażeniem oraz zrzutowe spadochrony. Następnie wraz z osobą oprowadzającą z Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK i przewodnikiem beskidzkim uczestnicy akcji udadzą się na zrzutowisko.

Terminarz i zasady uczestnictwa:

  1. Wycieczka odbędzie się 17 marca br. bez względu na pogodę.
  2. Uczestnikami wydarzenia mogą być wyłącznie uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z opiekunem (osoba dorosła zaakceptowana przez dyrektora szkoły).
  3. Zgłoszenia należy dokonać na załączonych kartach do 15 marca br., na adres mail: pttk.limanowa@gmail.com, lub do siedziby PTTK: Limanowa ul. Matki Boskiej Bolesnej 10. Dyżury oddział pełni w każdy wtorek od 14.00 do 16.00.
  4. Opiekunowie ponoszą pełną odpowiedzialność za ekwipunek drużyny (konieczny odpowiedni ubiór, apteczka pierwszej pomocy, itp).
  5. Początek wydarzenia o godzinie 9:00 przed Remizą OSP w Słopnicach Górnych.  W przypadku konieczności późniejszego przybycia należy powiadomić o tym organizatora.
  6. Telefon kontaktowy – Jarosław Potoniec 608 118 664.
  7. Uczestnicy podczas wycieczki górskiej będą mieli możliwość zweryfikowania punktów GOT.

Wycieczka będzie posiadała obsługę licencjonowanego przewodnika beskidzkiego.

Wróć do góry