Deklaracja dostępności
Kultura

Chór „LimaNovum” wystąpi na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

Zdjęcie przedstawiające występ chóru LimaNovum w Tuchowie

16 grudnia br. w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie, zostały przeprowadzone eliminacje rejonowe do 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika*, jednego z największych przeglądów kolędowych w Europie. W przesłuchaniach zaprezentowali się soliści, duety, zespoły wokalne, regionalne oraz chóry.
Jury tuchowskich eliminacji na 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w składzie: Ewa Stanisławczyk, Katarzyna Pater, o. dr Tomasz Jarosz i Tadeusz Goliszewski po wysłuchaniu 19 podmiotów wykonawczych zakwalifikowało Chór „LimaNovum” Limanowskiego Domu Kultury do II etapu – przesłuchań finałowych.

Finał Festiwalu odbędzie się w nowo powstałej hali sportowo-widowiskowej Będzin-Arena w dniach 13-15 stycznia 2022 r. a Koncert Galowy w reżyserii Dariusza Wiktorowicza zaplanowano na 16 stycznia 2022 r.

Na zdjęciu członkowie chóru LimaNovum podczas występu w Tuchowie

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika (MFKiP) – (do 2012 Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek (OFKiP)) festiwal muzyki świątecznej odbywający się corocznie w Będzinie. W latach 20072009 patronat nad nim obejmował prezydent RP Lech Kaczyński, w 2010 r. – Małżonka Prezydenta – Maria Kaczyńska, a w 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda.

Eliminacje odbywają się w grudniu, w 33 ośrodkach w Polsce oraz na Ukrainie i Białorusi.
W 2010 roku wzięło w nich udział 1780 wykonawców (ponad 22 tys. osób). Koncert galowy ma miejsce w styczniu w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w BędzinieSyberce. Festiwal jest największą tego typu imprezą w Polsce. Opiera się w całości na pracy wolontariuszy. Co roku zwiększa się zainteresowanie festiwalem – tak ze strony uczestników, publiczności jak i mediów lokalnych i ogólnopolskich.

Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek ma formułę konkursu, którego przebieg jest dwuetapowy. W pierwszym etapie występują wszyscy uczestnicy spełniający wymagania formalne. Przesłuchania odbywają się w grudniu w 31 miastach w Polsce i 2 na Ukrainie i 1 na Litwie. W drugim, styczniowym etapie biorą udział najlepsi uczestnicy pierwszego etapu, bez względu na reprezentowaną kategorię (decyduje ilość uzyskanych punktów) nie więcej jednak niż dwóch przedstawicieli tej samej kategorii. Po trzech dniach finałowych przesłuchań ma miejsce koncert galowy połączony z ogłoszeniem laureatów.

(fot. Mateusz Franczyk)

Zdjęcie przedstawiające występ chóru LimaNovum w Tuchowie

Galeria

Wróć do góry