Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Wystawa „Honwedzi i Huzarzy na Polskiej Ziemi. Polowe i Inne Historie 1914 -1915” od 2 grudnia w LDK

Plakat informujący o wystawie „Honwedzi i Huzarzy na Polskiej Ziemi. Polowe i Inne Historie 1914 -1915”

W czwartek 2 grudnia o godz. 12.00 w Limanowskim Domu Kultury otwarta zostanie wystawa komiksowa „Honwedzi i Huzarzy na Polskiej Ziemi. Polowe i Inne Historie 1914 -1915”. Organizatorem wystawy jest Konsul Generalny Węgier w Krakowie i Burmistrz Miasta Limanowa.

„Honwedzi i Huzarzy na Polskiej Ziemi. Polowe i Inne Historie 1914 -1915” to tytuł pozycji wydanej przez Węgierski Instytut Kultury, prezentowanej także w formie wystawy komiksowej, przygotowanej na podstawie zapisków i relacji Ferenca Molnára i Lajosa Szádeczkyego Kardossa – dwóch węgierskich korespondentów wojennych z 1914-1915 roku:

Dla Ferenca Molnára, którego Polacy znają doskonale jako autora Chłopców z Placu Broni, oraz Lajosa Szádeczkyego Kardossa, autora kilku ważnych prac o polskiej historii, Galicja była pierwszym miejscem, gdzie w oderwaniu od nastroju wojennej euforii, panującego w owym czasie również na Węgrzech, mogli zetknąć się z fizycznym wymiarem walki i zobaczyć na własne oczy, co znaczy, gdy historia przetacza się przez czyjąś ojczyznę. Obaj kronikarze nie koncentrują się na wydarzeniach wojennych (w rzeczywistości nawet nie powąchali prochu), a raczej odwiedzają miejsca, w których rozegrały się już bitwy, i opowiadają przede wszystkim o codziennym życiu w czasie wojny, dając tym samym pełniejszy i wiarygodniejszy obraz tego czasu. Wybieramy się także na krótką wycieczkę na północny wschód od galicyjskiego frontu, by zwiedzić dwa ważne polskie miasta.

„Te krótkie opowieści o mądrości, odwadze, ofiarności i samodzielnym wojowaniu nie mogą zaginąć w tym światowym rozgardiaszu. To, jak węgierski huzar prowadzi swoją małą, prywatną wojnę przeciwko wielkiej, zmechanizowanej wojnie, to, jak jest przywiązany do pierwotnego, ludowego wyobrażenia o wojnie – każda anegdota, która o tym mówi, stanowi taki sam poetycki skarb jak ludowe podania.

Największym błędem ludzi jest to, że przyzwyczaili się do stanu wojny. To nieprawda. Kiedyś sobie uprzytomnią, że ta codzienność, ten pozorny spokój, z którym przeżywają i obserwują wojnę, to nic innego jak oszołomienie pierwszą chwilą, ową pierwszą, przerażającą chwilą, której jeszcze nie mamy za sobą.”

Wystawa składa się z 26 kolorowych plansz w jednolitej graficznie szacie i prezentuje specjalnie w tym celu przygotowane dzieła 10 znanych węgierskich rysowników komiksu zrzeszonych w Węgierskim Stowarzyszeniu Komiksowym. Wybrane fragmenty wymienionych książek posłużyły rysownikom do stworzenia krótkiego komiksu wraz z odpowiednim tekstem o polskich miastach na linii frontu. Komiksowa forma ekspozycji jest znakomitą, atrakcyjną lekcją historii, zarówno dla młodego i starszego pokolenia.

Otwarciu wystawy w dniu 2 grudnia w Limanowskim Domu Kultury towarzyszyć będą prelekcje :

„Strategiczna rola Twierdzy Przemyśl od września do grudnia 1914 roku” – dr Tomasz Pomykacz

„Znaczenie Bitwy Limanowskiej dla odzyskania niepodległości Polski” – dr Wiesław Bator

 

Plakat informujący o wystawie „Honwedzi i Huzarzy na Polskiej Ziemi. Polowe i Inne Historie 1914 -1915”
Wróć do góry