Setną rocznicę urodzin obchodziła Wanda Półtawska – Honorowy Obywatel Miasta Limanowa

Zdjęcie z uroczystości setnej rocznicy urodzin Wandy Półtawskiej – Honorowej Obywatelki Miasta Limanowa

2 listopada setne urodziny obchodziła Wanda Półtawska – przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, lekarka, profesor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, autorytet moralny, Honorowy Obywatel Miasta Limanowa.

Z okazji pięknej, okrągłej rocznicy urodzin w Bazylice Mariackiej odprawiona została msza św., a z życzeniami do Jubilatki przybyła w imieniu władz miasta Limanowa – Przewodnicząca Rady Miasta Jolanta Juszkiewicz wraz z Chórem Chłopięcym działającym przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Na zdjęciu Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz składa Jubilatce życzenia i gratulacje

Wraz z życzeniami w kierunku Jubilatki popłynęły gratulacje, które Przewodnicząca Rady Miasta Jolanta Juszkiewicz złożyła w imieniu władz Miasta Limanowa oraz wszystkich jego mieszkańców:

W imieniu własnym i wszystkich mieszkańców Miasta Limanowa
pragniemy pogratulować Pani
wspaniałego jubileuszu setnej rocznicy urodzin.

Należy Pani do pokolenia głęboko doświadczonego
w dziejach Naszego Narodu. Była Pani świadkiem wielu trudnych,
i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków,
ich patriotyzm, umiłowanie Boga, tradycji i wartości chrześcijańskich.
My Limanowianie jesteśmy dumni, że jest Pani Honorowym Obywatelem Naszego Miasta.
Pani piękne życie jest wzorem postępowania dla wielu młodych i dojrzałych  ludzi.

Dziękując Pani za trud minionych lat życzymy dobrego zdrowia,
ludzkiej życzliwości, pokoju serca oraz Błogosławieństwa Bożego.

Wśród wielu delegacji, które składały Jubilatce życzenia byli także przedstawiciele młodych chórzystów z Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej, którzy przybyli na uroczystą mszę św. z dyrygent chóru – Haliną Dyczek.

Na zdjęciu życzenia Jubilatce składają przedstawiciele Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej
Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej podczas uroczystości setnej rocznicy urodzin Wandy Półtawskiej – Honorowej Obywatelki Miasta Limanowa

Wanda Półtawska lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, urodziła się 2 listopada 1921 r. Więziona w czasie II wojny światowej przetrwała niemiecki obóz w Ravensbrück, a później jako lekarka, doktor nauk medycznych, przez dziesięciolecia zabiegała w Polsce m.in. o życie dzieci nienarodzonych. W 2016 r. została odznaczona Orderem Orła Białego – „w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie”, a także za „chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej”.

Medalu i tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Limanowa” Wanda Półtawska otrzymała 13 lutego 2016 r. Odznaczenie zostało jej przyznane uchwałą Rady Miasta Limanowa Nr XIX/145/2015 z dnia 1 grudnia 2015 r. Zdjęcie z uroczystości wręczenia Medalu:

Zdjęcie z uroczystości wręczenia Medalu i tytułu "Honorowy Obywatel Miasta Limanowa" Wandzie Półtawskiej

W informacji wykorzystano zdjęcia z nast. źródeł: https://krakow.tvp.pl   https://www.radioem.pl/