Rozpoczął się 47. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”

Na zdjęciu inauguracja 47.Festiwalu "Limanowska Słaza"

4 listopada o godz. 17.00 w Limanowskim Domu Kultury uroczyście zainaugurowano 47. edycję Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”. Wielkie święto folkloru potrwa do niedzieli 7 listopada, a wydarzeniu oprócz występów  na scenie towarzyszą również imprezy towarzyszące  – Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła oraz Kino z folklorem, czyli pokazy filmów ukazujących piękno kultury naszego regionu i nie tylko.

Występy w ramach pierwszego dnia Festiwalu rozpoczęły się o godz. 15.00, kiedy to na sali widowiskowej LDK pojawili się pierwsi artyści ludowi. Dwie godziny później gospodarz wydarzenia Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Limanowa Jolantą Juszkiewicz  uroczyście zainaugurowali tegoroczną edycję „Limanowskiej Słazy”.

Na zdjęciu występ artystów podczas pierwszego dnia Festiwalu

Występy podczas pierwszego dnia Festiwalu trwały do godziny 21.30, natomiast w piątek prezentacje odbywać się będą w godz. od 14.00 aż do godz. 23.30 kiedy to planowane jest zakończenie drugiego dnia Festiwalu.

W sobotę pierwszy występ zaplanowano na godz. 14.05, a całość zakończyć ma się o godz. 20.40.

Ostatni dzień Festiwalu to omówienia programów w godz. 11.00-14.00, a na godz. 15.00 zaplanowano oficjalne zakończenie Festiwalu, podczas którego nastąpi wręczenie nagród i koncert finałowy, a także oficjalne otwarcie przebudowanego Limanowskiego Domu Kultury.

47. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” transmitowany jest na żywo na stronie internetowej Limanowskiego Domu Kultury https://www.ldk.limanowa.pl

Tegorocznej „Limanowskiej Słazie” towarzyszy także:

Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła  – na widzów czekają stoiska ze strojami ludowymi, koralami, biżuterią, haftowanymi i szydełkowanymi pracami, ceramiką, rzeźbą, obrazami

Na zdjęciu kiermasz rękodzieła towarzyszący "Limanowskiej Słazie"

oraz Kino z folklorem czyli pokazy dwóch filmów opowiadających o kulturze naszego regionu oraz regionów sąsiadujących. Prezentacje filmów odbędą się w sali kameralnej LDK.

– w piątek o godz. 17:30 odbędzie się pokaz filmu „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko – orawskiego” z 2017 roku, który powstał w ramach realizacji projektu pt.” Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko – orawskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

– w sobotę natomiast o godz. 17:00 zobaczyć można będzie film „Cztery pory roku u Lachów Szczyrzyckich” opowiadający o tradycjach i zwyczajach w regionie Lachów Szczyrzyckich. Film został sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Wstęp jest wolny, jednak ilość miejsc podczas seansów jest ograniczona.

47. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” organizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury, współfinansowany jest także przez Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa, a organizatorem wydarzenia – Limanowski Dom Kultury.

Patronat Honorowy nad festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski oraz Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa.

Festiwal wspierają: Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, Związek Strzelecki „Strzelec” JS2402 „Limanowa” oraz wójtowie gmin powiatu limanowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP SA Kraków, Radio RDN Nowy Sącz, Gazeta Krakowska, TV28, Limanowa.in.

Sponsorami festiwalu są: ZUP Emiter Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy, Gold Drop Sp. z o.o., Z.P.G. Kulinar.

Na zdjęciu logo MKDNiS