Znamy laureatów „X Beskidzkiej Podkówecki”

Plakat informujący o zakończonym Festiwalu "Beskidzka Podkówecka"

3 października, w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury miał miejsce X Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”, w tym roku organizowany przez Miasto Limanowa oraz Limanowski Dom Kultury. Na scenie wystąpiło 11 zespołów, z których jury konkursowe wyłoniło laureatów.

X Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”, organizowany był w ramach projektu Odkryj Beskid Wyspowy 2021 – niezapomniane uroki „Beskidzkich Wysp”. Do udziału w festiwalu zgłoszonych zostało 11 zespołów z gmin położonych w obrębie Beskidu Wyspowego. Była to okazja do zaprezentowania tradycji i zwyczajów Lachów, Białych Górali, Zagórzan, Kliszczaków, Podhalan zamieszkujących teren Beskidu Wyspowego.

Zdjęcie przedstawia występ uczestników Festiwalu "Beskidzka Podkówecka"

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego rok rocznie na zakończenie akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” i dostarcza wielu pozytywnych emocji występującym zespołom, służąc pielęgnowaniu i kultywowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego i folkloru.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 12:00 i było prowadzone przez Stanisława Przybylskiego, któremu towarzyszyła tłumaczka na język migowy Monika Kwaśnik-Stromidło.

Jury konkursowe w składzie: Michalina Wojtas, Patryk Rutkowski oraz Paweł Miśkowicz dokonało oceny 11 występujących zespołów, wyłaniając laureatów, którym na scenie nagrody wręczali Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Czesław Szynalik – pomysłodawca akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” oraz Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut. Nie zabrakło również gratulacji z okazji jubileuszowej edycji festiwalu, a także rocznicowego tortu.

Na zdjęciu wręczenie nagród uczestnikom Festiwalu "Beskidzka Podkówecka"
Uroczyste podsumowanie Festiwalu "Beskidzka Podkówecka" i akcji "Odkryj Beskid Wyspowy"

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim występującym zespołom, instruktorom i kierownikom, a także zgromadzonej widowni za obecność. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym pielęgnowaniu naszej rodzimej tradycji.

Wydarzenie było transmitowane za pośrednictwem oficjalnej strony akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Logo Województwa Małopolskiego
Festiwal odbył się w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2021 – niezapomniane uroki „Beskidzkich Wysp” dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert „Małopolska Gościnna”.

Zdjęcie przedstawia występ uczestników Festiwalu "Beskidzka Podkówecka"

Poniżej protokół z posiedzenia Komisji Artystycznej :

,,PROTOKÓŁ
Z posiedzenia Komisji Artystycznej, oceniającej X Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”, który odbył się w dniu 3 października 2021 roku w Limanowskim Domu Kultury w Limanowej.

Komisja w składzie:
1. Michalina Wojtas – choreograf
2. Patryk Rutkowski – etnograf
3. Paweł Miśkowicz – muzyk
po obejrzeniu i gruntownej ocenie 11 zespołów (w tym 3 dziecięcych i 8 dorosłych):

1.„Dzieci Gór Beskidu” z Podłopienia
2.„Cyrniawa” z Krzeczowa
3.„Mali Słopniczanie” ze Słopnic
4.„Limanowianie” z Limanowej
5.„Gorce” z Kamienicy
6.„Banda Burek” z Wiśniowej
7.„Kijom Worci” z Pisarzowej
8.„Dolina Mszanki” z Mszany Górnej
9.„Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy
10.„Przyszowianie” z Przyszowej
11.„Skrzydlanie” ze Skrzydlnej
postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

Kategoria dziecięca:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1000,00 zł (tysiąc złotych) otrzymuje zespół:
„Mali Słopniczanie” ze Słopnic
II miejsca nie przyznano
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600,00 zł (sześćset złotych) otrzymuje zespół:
„Cyrniawa” z Krzeczowa

Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 200,00 zł (dwieście złotych) otrzymuje zespół:
„Dzieci Gór Beskidu” z Podłopienia za zaangażowanie dzieci w prezentacji

Kategoria dorosła:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1500,00 zł (tysiąc pięćset złotych) otrzymuje zespół:
„Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy
– dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 1200,00 zł (tysiąc dwieście złotych) otrzymują zespoły:
„Dolina Mszanki” z Mszany Górnej
„Gorce” z Kamienicy

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 900,00 zł (dziewięćset złotych) otrzymuje zespół:
„Limanowianie” z Limanowej

Wyróżnienie w wysokości 400 zł (czterysta złotych) otrzymują zespoły:
„Kijom Worci” z Pisarzowej za śpiew oraz dobrze wykonany taniec krzyżok
„Przyszowianie” z Przyszowej za zróżnicowanie męskiego stroju

Komisja Artystyczna po obejrzeniu 11 programów pragnie zauważyć, że musiała zgodnie z regulaminem odjąć punkty kilku zespołom za przekroczenie regulaminowego czasu prezentacji, co obniżyło ich ocenę. Dodatkowo zachęcamy do konsultacji programów ze specjalistami w dziedzinie folkloru przed prezentacją programów na festiwalu.
Komisja wyraża wdzięczność władzom Miasta Limanowa na czele z Burmistrzem Władysław Biedą za przychylny stosunek do imprezy, pomoc finansową i organizacyjną. Panu Czesławowi Szynalikowi i Forum Gmin Beskidu Wyspowego za kontynuację Festiwalu. Dziękujemy Dyrektor LDK Magdalenie Szyczgieł-Smaga i wszystkim pracownikom za przygotowanie i przeprowadzenie Festiwalu. W szczególności Komisja dziękuje instruktorom i kierownikom zespołów oraz zgromadzonej widowni, a także panu Stanisławowi Przybylskiemu za sprawne prowadzenie festiwalu oraz pani Monice Kwaśnik-Stromidło za tłumaczenie na język migowy.

Na tym protokół podpisano.