Pandemia koronawirusa sprawiła, że przez ostatnie dwa lata nauka głównie odbywała się zdalnie, a bezpośredni kontakt z koleżankami i kolegami był znacznie ograniczony. Po powrocie do szkoły okazało się, że pojawiają się liczne problemy, które należy przepracować, dlatego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Limanowej odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki pod hasłem „ POROZMAWIAJMY O PROBLEMACH, KTÓRE NAS NURTUJĄ”.
W klasach od 4 do 8 odbyły się zajęcia profilaktyczne, które prowadzili Dominika i Marek Wąsikowie – pedagodzy z Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień, przy współpracy z pedagog Małgorzatą Witkowską. Tematyka była bardzo różnorodna:
Nastoletnia depresja. „Pamiętaj! Każdy problem da się rozwiązać!” – była tematem zajęć klasy 8a,7a,6a , o Inteligencji emocjonalnej. „Jak budować silne relacje i odnosić sukcesy? rozmawiano z uczniami klasy 8b, spotkanie z klasą 7b dotyczyło tematu używek i uzależnień – Używki wśród nastolatków. „Szanuj zdrowie! Stop uzależnieniom!”, z uczniami klasy 5a mówiono o przemocy – Przemoc i agresja w szkole.” Nie poddawaj się przemocy, szukaj wśród innych pomocy”, w klasie 4a rozmawiano o komunikacji interpersonalnej – Komunikacja interpersonalna. „Żeby się porozumieć, trzeba się zrozumieć”, a zajęcia z uczniami klasy 4b dotyczyły tematu emocji – Rozpoznawanie emocji. „Co to są emocje i jak je rozpoznać?”
Inicjatorzy spotkań mają nadzieję że Szkolny Dzień Profilaktyki zapadnie w pamięci uczestników zajęć, a zdobyta wiedza posłuży na co dzień do poszukiwania właściwych rozwiązań.
Środki na organizację spotkań przekazał Urząd Miasta Limanowa w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.