Turystyka i Sport

I Otwarty Puchar Polski Karate Kyokushin – IKO Nakamura Polish Open 2021 odbył się w Limanowej

Dnia 2 października 2021 roku w Limanowej odbył się I Otwarty Puchar Polski Karate Kyokushin – IKO Nakamura Polish Open 2021, którego organizatorem był Limanowski Klub Kyokushin Karate.

Wydarzenie w sercu powiatu limanowskiego zgromadziło 282 zawodników z 29 ośrodków sportowych z całej Polski. Turniej miał charakter otwarty dlatego zawodnicy reprezentowali kluby, które zrzeszone są organizacjach takich jak: IKO Nakamura, World Karate Budokai, ShinKyokushin, KyokushinRyu, SoKyokushin, Oyama Karate.

Limanowski Klub Kyokushin Karate bardzo długo przygotowywał się do organizacji sportowego wydarzenia, które z powodu pandemii dopiero za trzecim podejściem udało nam się zrealizować, ale jak to mówią, „do trzech razy sztuka” i ta sztuka udała się właśnie na jesień bieżącego roku.

Puchar odbył się pod patronatem Polskiego Związku Karate Kontaktowego. Honorowy patronat nad pucharem objęli: Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda oraz Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut. Sędzią technicznym Pucharu był shihan Krzysztof Borowiec 6 dan, Branch Chief SoKyokushin, członek zarządu PZKK, funkcję sędziego technicznego pełnił: shihan Sławomir Dubiel 5 dan, Branch Chief WKB.

Puchar Polski IKO Nakamura Polish Open zaszczycili nas swoją obecnością: Poseł Wiesław Janczyk, Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz, radni miasta Limanowa: Leszek Woźniak oraz Janusz Kądziołka; Wójt Gminy Limanowa: Jan Skrzekut, radny gminy Limanowa: Daniel Łącki, a także dyrektor ZS nr 1 w Limanowej Joanna Rudek oraz dyrektor ZSP nr 1 w Limanowej Kazimiera Zięba.

W trakcie oficjalnego otwarcia uhonorowani zostali wszyscy szefowie polskich oddziałów Kyokushinkai: shihan Piotr Sawicki (IKO Nakamura), shihan Jan Grubba (IKA KyokushinRyu), shihan Włodzimierz Weselski (IKOK Sonoda), sensei Radosław Ambroziak (SoKyokushin). A także w szczególny sposób shihan Krzysztof Borowiec – sędzia główny oraz shihan Sławomir Dubiel – sędzia techniczny. Każdy szef, kierownik ośrodka otrzymał pamiątkową statuetkę IKO Nakamura Polish Open. Za wsparcie podziękowanie otrzymali także przybyli przedstawiciele władz.

Zarząd klubu uhonorował również sensei Marcina Guzika za wieloletni wkład w rozwój klubu, a także dla shihan Zbigniewa Golińskiego za pracę na rzecz krzewienia Karate Kyokushinkai na ziemi limanowskiej od blisko 40 lat.

Zdjęcie z I Otwartego Pucharu Polski Karate Kyokushin w Limanowej - wręczenie nagród

Puchar został podzielony na 4 bloki: Turniej Pomarańczowych Pasów, Turniej Główny dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, Turniej seniorów oraz mastersów, oraz Turniej Kata. Organizator zadbał o najwyższy poziom wydarzenia. Za rejestrację i prowadzenie walk odpowiadała firma Fight System. Turniej główny oraz turniej seniorów odbył się na macie z podwyższeniem z profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, które dostarczyła firma Soundlight Stage.

Dla zawodników w Turnieju seniorów i mastersów sponsorzy ufundowali nagrody finansowe w postaci: 1 miejsce – 1000 zł, 2 miejsce – 750 zł, 3 miejsce – 500 zł. Wszyscy zawodnicy otrzymali pakiety startowe (smycze, kominy, pamiątkowe statuetki oraz numery startowe). Medaliści w swoich kategoriach otrzymali dyplom, medal oraz okazałe puchary. Przygotowane zostały również duże, drewniane pagody dla najlepszego i najlepszej zawodniczki turnieju. Starosta limanowski ufundował puchar dla zawodnika w kategorii „duch walki – best spirit”, który przypadł zawodnikowi z Ukrainy: Vadim Rabiov.

Zdjęcie z I Otwartego Pucharu Polski Karate Kyokushin w Limanowej

Całość prowadził konferansjer Piotr Bednarski z Poznania. Puchar był transmitowany na żywo dzięki Telewizji Limanowskiej TV28.pl. Przed walkami seniorów o trzecie miejsce odbyła się walka pokazowa, w której wystąpili zawodnicy MMA Łukasz Brzeski oraz Irek Strawa. Łukasz Brzeski to świeżo zakontraktowany zawodnik prestiżowej federacji UFC w Stanach Zjednoczonych. Natomiast przed walkami finałowymi odbyła się druga walka pokazowa zawodników K1, w której wystąpili Dominik Zadora oraz Szymon Dusza, utytułowani zawodnicy ze stajni Artnox Fight Sport.

Limanowski Klub Kyokushin Karate jako gospodarz wystawił najliczniejszą ekipę zawodników. Do startu w pucharze we wszystkich 4 blokach zgłosił równo 77 zawodników, którzy po bardzo udanych walkach we wszystkich 4 turniejach tego dnia wywalczyli pierwsze miejsce drużynowo zdobywając: 7 złotych, 16 srebrnych oraz 32 brązowe medale, zostawiając w tyle ekipy z Bielska, Otwocka, Kielc, Krakowa i Legnicy.

Wszystkie wyniki w poszczególnych kategoriach są dostępne na stronie turnieju: kihapp.com

Nieoceniony wkład w organizację pucharu, ale również wsparcie jakie Klub otrzymuje każdego dnia należy do firmy N.O.W.I.,  od 2019 roku mocno angażując się w sportowe poczynania  wspólnie rozwijając Kyokushinkai w Limanowej.

Organizację Pucharu wsparły również firmy, które w większości działają głównie na Podhalu:

Projekty materiałów reklamowych, obsługę wydarzenia w sieci zapewniła firma Net-Factory na czele z sensei Marcinem Guzikiem. Za druk materiałów reklamowych, dyplomów odpowiada drukarnia z Mszany Dolnej – firma bdART.

Transmisja z I Otwartego Pucharu Polski Karate Kyokushin – IKO Nakamura Polish Open 2021 jest dostępna na profilu TV28.pl – zobacz tutaj.

Fotorelacja z Turnieju pod linkiem https://www.karate.limanowa.pl/2021/10/iko-nakamura-polish-open-2021