X edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania” w Limanowskim Domu Kultury

W sobotę 4 września w Sali Widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury wystawiony został spektakl pt. „Moralność Pani Dulskiej” na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Janusza Michalika. Spektakl odbył się w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji „Narodowego Czytania” organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej.

W niecodziennej interpretacji utworu Gabrieli Zapolskiej udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, a także licznie zgromadzeni przedstawiciele instytucji kultury i oświaty oraz  aktorzy teatru „Co się stało ?” i Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego z Nowego Sącza.

Sala widowiskowa Limanowskiego Domu Kultury przemieniła przybyłe osoby w prawdziwych aktorów. Można było posłuchać w ich wykonaniu opowieści o życiu z uniwersalnym przesłaniem moralnym.

„Moralność Pani Dulskiej” dla limanowskiej publiczności zaprezentowali: Urszula Nowogórska – Posłanka na Sejm RP – HANKA, Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP – ZBYSZKO, Józef Leśniak – I Wicewojewoda Małopolski – ZBYSZKO, Grzegorz Biedroń – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – ZBYSZKO, Józef Jaworski – Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego – FELICJAN DULSKI, Marian Wójtowicz – Radny Powiatowy, Członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki – FELICJAN DULSKI, Artur Żaba – Radny Powiatowy, Członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki – ZBYSZKO, Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa – ZBYSZKO, Jolanta Juszkiewicz – Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa – TADRACHOWA, Młodszy Aspirant Iwona Pawlik – Komenda Powiatowa Policji w Limanowej – MELA, Młodszy Ogniomistrz Adam Jędrzejek – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej – ZBYSZKO, Magdalena Szczygieł-Smaga – Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury – JULJASIEWICZOWA, Joanna Michalik – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej – JULJASIEWICZOWA, Paulina Ablewicz – kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu – Filii w Limanowej – LOKATORKA, Anna Katarzyna Zawada – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Słopnicach – JULJASIEWICZOWA, Katarzyna Bochenek – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowicy – HANKA, Elżbieta Ciężadlik – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kasinie Wielkiej – HANKA, Agata Golińska – Wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej – DULSKA, Andrzej Dębski – Dyrektor Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej – ZBYSZKO, Dominika Giza – Pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobrej – JULJASIEWICZOWA, Anna Smaga-Trojanowska – Nauczyciel I Liceum Ogólnokształcące w Limanowej – HESIA, Maria Olszewska – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Mszanie Dolnej – JULJASIEWICZOWA, Kazimiera Zięba – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Limanowej – DULSKA, Izabela Sułkowska- Pieczonka – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2w Limanowej – MELA, Dorota Atłas – Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej DULSKA, Jolanta Sobuś – Nauczyciel Zespół Szkół NR 1 w Limanowej – DULSKA, Natalia Kędroń – uczennica z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku – HESIA.

Aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, działającego pod patronatem Stowarzyszenia Animatorów Kultury, przy MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu: Monika Zagórowska – DULSKA, Weronika Zapiór – Szymbara – HESIA, Jolanta Mrówka – JULIASIEWICZOWA.

Aktorzy Teatru „CO SIĘ STAŁO?!” z Limanowskiego Domu Kultury: Kinga Jaromin – DULSKA, Joanna Kapitan – MELA, Aleksandra Starzyk – TADRACHOWA, Jakub Moskal – ZBYSZKO.

Występujący aktorzy wraz z reżyserem Januszem Michalikiem dołożyli wszelkich starań, aby jak najlepiej oddać komizm, bogactwo trafnych obserwacji i silną wymowę społeczno – obyczajową utworu, czyniących z „Moralności Pani Dulskiej” arcydzieło polskiej literatury.

„Narodowe czytanie” to akcja zachęcająca do docenienia kanonu polskiej literatury oraz promująca czytanie. Tegoroczna edycja wydarzenia w Limanowej odbyła się pod honorowym patronatem  Burmistrza Miasta Limanowa oraz Starosty Limanowskiego.