Deklaracja dostępności
O mieście

Konsul Generalny Węgier z wizytą u Burmistrza Miasta Limanowa

Zdjęcie z wizyty Konsula Generalnego Węgier u Burmistrza Miasta Limanowa

We wtorek 28 września swoją pierwszą oficjalną wizytę złożył Burmistrzowi Miasta Limanowa nowy Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér. Nowy Konsul Węgier odwiedził Miasto Limanowa po roku od rozpoczęcia swej misji konsularnej w Krakowie, gdzie zastąpił na stanowisku Konsul Adrienne Körmendy.

Konsul węgierski przybył do Limanowej wraz z kilkuosobową delegacją, a w spotkaniu wraz z Burmistrzem Miasta Limanowa Władysławem Biedą uczestniczył także Marek Sukiennik – Prezes Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914. Prezes Stowarzyszenia wraz z Burmistrzem Miasta wręczyli Konsulowi na poczet przyszłej współpracy obraz przedstawiający mauzoleum – Kaplicę poległego na Jabłońcu bohatera węgierskiego płk. Othmara Muhra.

Konsul z wielkim zainteresowaniem słuchał opowieści o Limanowej, jej historii, codziennym życiu mieszkańców, które pokrótce nakreślił Burmistrz Miasta. Goście z ciekawością wysłuchali także informacji o Limanowskim Stowarzyszeniu Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, a w kierunku obecnego na spotkaniu Prezesa Stowarzyszenia Marka Sukiennika, również popłynęły słowa podziękowania za ciągłą troskę o zespół cmentarzy wojennych na Jabłońcu.

Goście z Węgier zainteresowani tematem inwestycji miasta odwiedzili Limanowski Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie pod wrażeniem ogromu zrealizowanych zadań gratulowali włodarzowi miasta mądrych i efektywnych działań.

Zdjęcie z wizyty Konsula Generalnego Węgier w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Zdjęcie z wizyty Konsula Generalnego Węgier w Limanowskim Domu Kultury

W trakcie spotkania rozmawiano o dalszej współpracy polsko-węgierskiej na płaszczyźnie lokalnej, by w ten sposób to co łączy oba kraje pielęgnować i uchronić od zapomnienia. Dla nowego Konsula – z wykształcenia historyka, wykładowcy na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Eötvös Lórand w Budapeszcie, sprawą najważniejszą jak podkreślał, jest bowiem właśnie zacieśnienie relacji między młodymi Węgrami i Polakami. Celowi temu będą służyć m.in. wspólne projekty kulturalne, na które już wstępnie zrodziły się pierwsze pomysły.

Zdjęcie z wizyty Konsula Generalnego Węgier w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Galeria

Wróć do góry