Kultura

Warsztaty artystyczne i „Biesiada zbójnicka” w ramach polsko-słowackiego mikroprojektu w MBP w Limanowej

„Literatura bez granic – transgraniczne związki literackie” artystycznie na warsztatach

Artystycznie czyli jak – czyli twórczo – malowanie na koszulkach symboli polsko – słowackich, Janosika, gór itp…Całe bogactwo inspiracji z literatury pogranicza, a dokładniej legend znalazło odzwierciedlenie w pracach plastycznych i motywach, które ozdobiły koszulki.

Warsztaty prowadziła Monika Zielińska-Klimczak – specjalistka od ceramiki, kredki, konturowania, pędzla i farb.

Mikroprojekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Mikroprojekt: „Literatura bez granic – transgraniczne związki literackie”.

Spotkanie młodzieży w Jędrzejkówce

Zaczęło się wykładem, a może bardziej spotkaniem wokół tematu zbójnictwa i najpopularniejszych zbójników słowackich i polskich. Zebrana w Skansenie w Laskowej młodzież mogła dowiedzieć się, kim byli i jak skończyli znani rozbójnicy, w tym ten najpopularniejszy – Janosik. Wykład z prezentacją pt.: „Zbójnictwo – między rzeczywistością a legendami” przygotowała słowacystka Aleksandra Pyka, która oprócz historycznych i legendarnych aspektów omówiła współczesne ślady zbójnickich inspiracji, które możemy znaleźć m.in. w komiksach, grach czy aplikacjach. Po tym teoretycznym wstępie przyszła pora na ognisko – zbójnickie, z pieczeniem kiełbasek i muzyką.  Była gra terenowa, dojenie krowy, zwiedzanie skarbów skansenu, quizy, opowieści o legendach, zbójnikach – wszak Laskowa to niegdyś tereny zamieszkałe przez zbójnicką brać, co odnotowują parafialne kroniki.