Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Bezpłatne badania przesiewowe w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu limanowskiego i suskiego

Do programu mogą przystąpić wszyscy mieszkańcy;  osoby uczące się lub pracujące na terenie powiatów limanowskiego i suskiego, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat oraz  zaliczają się do jednej z poniższych grup wiekowych:

  • osoby w wieku 50 – 65 lat,
  • osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
  • osoby w wieku 25-49 lat, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością HNPCC – w tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej.

 

 

Aby przystąpić do programu bezpłatnej kolonoskopii należy zarejestrować się  na badanie telefonicznie +48 18 265 74 88 ; + 48 534 597 780 lub osobiście w dowolnej placówce Allmedica.

  • Uzupełnić dokumenty przed badaniem, które można  pobrać ze strony www.allmedica.pl.w zakładce  „Bezpłatna Kolonoskopia” lub ich wydrukowany komplet dostępny do pobrania wraz z ulotkami dotyczącymi przygotowania się do zabiegu w każdej placówce Allmedica.
  • Przyjść 50 minut przed planowanym terminem badania celem zarejestrowania się oraz sprawdzenia lub poprawienia dokumentów.
  • Bezpłatne badania w znieczuleniu wykonywane są w placówce przy ul. Orkana 10 w Mszanie Dolnej.

Wszelkie szczegóły i informacje dotyczące badań znajdują się na stronie www.allmedica.pl. w zakładce „bezpłatna kolonoskopia”.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów spośród raków przewodu pokarmowego. Bezobjawowo może rozwijać się nawet przez 10 lat. Objawy daje bardzo późno, wtedy leczenie staje się bardzo skomplikowane i uciążliwe. Wśród najczęstszych objawów – jeśli takie się już pojawią – jest obecność krwi w stolcu lub na nim oraz związana z tym niedokrwistość (łatwe męczenie się, osłabienie). U ponad 70% krwawienie ma jednak charakter utajony i aby ją wykryć należy wykonać szczegółowe badania pod kątem krwi utajonej. Pozostałe objawy, które należy potraktować z największą powagą, to: wyczuwalny guz w jamie brzusznej, zmiana charakteru wypróżnień, silne skurcze brzucha, nudności, nie planowana utrata masy ciała połączona z osłabieniem i brakiem apetytu. Badania profilaktyczne są najskuteczniejszą metodą walki z nowotworami. Dzięki środkom z Unii Europejskiej można skorzystać z kolonoskopii całkowicie bezpłatnie oraz w pełnym znieczuleniu.

Galeria

Wróć do góry