Deklaracja dostępności
Kultura

W LABIRYNCIE ZNACZEŃ – wakacyjne warsztaty w Muzeum

Wakacje to dobry czas żeby poszukać inspiracji do kreatywności na przykład w labiryntach przeszłości i w świecie starożytnym. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej ogłasza rozpoczęcie zapisów na bezpłatne warsztaty edukacyjno-artystyczne oraz kaligraficzno-iluminatorskie organizowane w lipcu i sierpniu 2021.

Muzealnicy uprzejmie informują, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne są zapisy na każde spotkanie. Zapisy będą przyjmowane od 24.06. do 04.07. pod nr tel. 18 3372 042 lub osobiście w biurze Muzeum przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej.

Poniżej zamieszczony jest szczegółowy harmonogram oraz opis poszczególnych spotkań w muzeum w trakcie wakacji.

LIPIEC 2021

09.07. (piątek) g. 10-11.30 – Anagrámma – tajemnice anagramów (gr. 6 os.; wiek uczestników: 8-12 lat)

Anagram będący słowną szaradą znany jest już od starożytności, jako forma intelektualnej rozrywki lub szyfrowania wiadomości. Na czym polegało tworzenie anagramów? jak je odszyfrowywano? W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się odczytywania wzorcowych anagramów, a także tworzenia własnych w oparciu o alfabet łaciński.

16.07. (piątek) g. 10.00 – 11.30 – SYMBOLON – znak rozpoznawczy (gr. 6 os.; wiek uczestników: 8-12 lat)

Symbolon – w starożytnej Grecji niewielki rozłamany na pół przedmiot, który mógł wędrować z ludźmi przez czas i przestrzeń, ale zawsze ostatecznie wypełniał swoją rolę, stawał się znakiem rozpoznawczym. Połówki należące do dwóch osób, które miała łączyć jakaś relacja, nawet jeśli nigdy się nie spotkały – wystarczyło przypasować do siebie krawędzie obu części, aby się przekonać, ze przybysz jest godny zaufania. Symbolony, znaki, herby, loga – świat symboli, dzięki którym ludzie porozumiewają się bez użycia słów będą tematem zajęć edukacyjno-warsztatowych w ramach których uczestnicy będą mierzyć się z projektowaniem graficznym z wykorzystaniem tajemniczego świata symboli.

23.07. (piątek) g. 10.00 – 11.30 – Piktogramy – starożytne pismo klinowe (gr. 6 os.; wiek uczestników: 8-12 lat)

Pismo klinowe jest jedną z najstarszych odmian pisma na świecie, która stworzona przez tajemniczy lud Sumerów, przez tysiąclecia była używana w Mezopotamii. Początkowo było to pismo wyłącznie obrazkowe (piktograficzne), dopiero z czasem nabrało formy symbolicznej. Ostatni raz pismo to zostało użyte około 40 lat po śmierci Chrystusa w traktacie astronomicznym. W czasie zajęć uczestnicy poznają podstawowe symbole piktograficzne, sposób ich odczytywania i będą komponować własne teksty.

30.07. (piątek) g. 10.00 – 11.30 – Egipski punkt widzenia (gr. 6 os.; wiek uczestników: 8-12 lat)

Dynastia za dynastią, wiek za wiekiem, w zadziwiający sposób sztuka starożytnego Egiptu nie zmieniała się pozostając w dziwnej, obcej współczesnemu widzowi formie. Na czym polegała tajemnica egipskich artystów wykuwających w kamieniu kolejne oblicza faraonów? Magia czy przebiegłość? Młodzi artyści w czasie spotkania w muzeum poznają sekret wiernego odwzorowywania i stworzą wiecznie żywy wizerunek egipskiego władcy.

SIERPIEŃ 2021

06.08. (piątek) g. 12.00 – 14.00 – Kaligrafia nowoczesna (Modern calligraphy) (gr. 6 os.; wiek uczestników: + 12 lat)

Uczestnicy zajęć spróbują tworzyć własny styl pisma, ćwicząc poszczególne litery. Przypomną sobie najważniejsze zasady konstrukcji liter w kursywie angielskiej. Królować będzie stalówka elastyczna, ale także pędzelki, patyki, ptasie pióra. Będzie można przetestować kilka rodzajów papieru, atramentu i farb.

13.08. (piątek) g. 12.00 – 14.00 – Opowieść o skrzydlatym koniu – warsztaty iluminatorskie (gr. 6 os.; wiek uczestników: + 12 lat)

Będzie możliwość „buszowania” po kartach wiekowych manuskryptów (skany) w poszukiwaniu skrzydlatego konia (Pegaz) jako inspiracji do pracy iluminatorskiej a następnie twórcza praca ze złoceniem w roli głównej.

20.08. (piątek) g. 12.00-14.00 – Pismo rondowe (gr. 6 os.; wiek uczestników: + 12 lat)

Uczestnicy zajęć poznają litery niezwykle wyrazistego i czytelnego pisma ozdobnego, którego uczono w szkołach do około połowy XX wieku. Wykorzystany zostanie wzorniki z podręczników do kaligrafii z pocz. XX wieku, a nawet będzie można zajrzeć do jednego z zabytków muzealnych, czyli księgi technicznej pochodzącej z Rafinerii Limanowa (l. 20-te XX w.), sporządzonej tym rodzajem pisma na płótnie.

27.08. (piątek) g. 12.00 – 14.00 – Warsztaty iluminatorskie (gr. 6 os.; wiek uczestników: + 12 lat)

Zajęcia zaczną się od podglądania malarstwa miniaturowego wyjątkowo uzdolnionych… nastolatków. Następnie uczestnicy będą mogli malować detale z Bardzo Bogatych Godzinek Braci Limbourg (XV w.).

Wszystkie materiały do pracy w trakcie zajęć edukacyjno-artystycznych oraz kaligraficzno-iluminatorskich zapewnia organizator.

 

Tekst i grafiki: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Wróć do góry