Deklaracja dostępności
Kultura

Taras Kultury – letnie koncerty z widokiem na miasto

Limanowski Dom Kultury zaprasza na cykl letnich koncertów Taras Kultury. W trzy letnie wieczory spotkać można się będzie z artystami, którzy przeniosą uczestników wydarzenia w świat jazzu, klasyki i gorących rytmów flamenco, a wszystko w miejscu, które pozwoli na organizację wydarzenia z klimatem i urokiem.

Cykl letnich koncertów rozpocznie 26 czerwca o godz. 19:00 koncert Agaty Kuliś i Konrada Ligasa.

To duet związany z Limanową i jej okolicami, który łączy niepowtarzalność i niezwykły temperament. Agata Kuliś studiowała na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie – Berklee College of Music (Boston, USA). Jest absolwentką i wykładowczynią Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uczy przedsiębiorczości dla artystów oraz podstaw biznesu muzycznego. Jej debiutancki album „Come a little closer” nagrany w Bostonie, utrzymany jest w gatunku RnB/Smooth Jazz, a tworząc swoją muzykę współpracowała z pionierami gatunku: Wes Wirth, Pat Simard, Gustavo Del Pino Mendoza. Album zmiksowany został przez zdobywcę wielu nagród Grammy – Alexa Venguera. Kolejny album, „Liberty & Identity”, stworzony dzięki stypendium Miasta Krakowa dla artystów i twórców (2019) zostanie wydany w tym roku. Koncertowała w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Słowacji, Słowenii, Czechach, Francji. Podczas koncertu towarzyszyć będzie jej Konrad Ligas – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Janusza Patera. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, solistą i kameralistą zarówno w muzyce klasycznej, jak i jazzowej oraz klezmerskiej. Współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, Wojciechem Groborzem, Karolem White, Leopoldem Kozłowskim, Roby Lakatosem, Francesco Buzurro. Zdobywca III Nagrody Programu 2 Polskiego Radia na XI Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Podczas czerwcowego koncertu usłyszeć można będzie autorskie kompozycje Agaty Kuliś, a także największe standardy światowej muzyki.

Kolejny koncert odbędzie się w dniu 16 lipca, a wówczas taras Limanowskiego Domu Kultury będzie sceną dla zespołu Surreal Players.

Zespół tworzą: wiolonczelistka Magda Pluta oraz jazzowy pianista, Krystian Jaworz. Duet gra kompozycje autorskie, śmiało łącząc w nich elementy stylistyczne  jazzu, folku, muzyki ilustracyjnej, klasycznej i eksperymentalnej. Magda Pluta nagrywała m.in. dla legendarnego Tzadika Johna Zorna. A Krystian Jaworz przez parę lat był klawiszowcem Püdelsów. Współpracowali z wieloma składami, świetnie poruszają się w różnych stylistykach. W 2019 roku wydali swoją pierwszą płytę „Ideogram”. W roku 2020 mieli wyruszyć w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, ale pandemia uniemożliwiła to przedsięwzięcie. Oni jednak się nie poddali – 18 grudnia ubiegłego roku, miała miejsce transmisja koncertu zespołu, zarejestrowanego na sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury. Koncert był odpowiedzią na odwołaną wiosną 2020 roku trasę amerykańską i był udostępniony w miejscach, w których zespół planował zagrać, czyli w Nowym Jorku, Filadelfii i Waszyngtonie.

Lipcowy koncert to jazzowa uczta – unikalne połączenie różnych stylów muzycznych.

Cykl koncertów „Taras Kultury” zakończy w dniu 27 sierpnia Michał Czachowski – wirtuoz gitary, publicysta i kompozytor, od dzieciństwa żyjący w otoczeniu muzyki flamenco.

Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 12 lat. Swe umiejętności rozwijał między innymi u boku takich gitarzystów flamenco jak Rafael Cortés, Gerardo Núñez i Salva del Real. W 2004 oraz 2005 roku został uznany przez pismo Gitara i Bas najlepszym gitarzystą flamenco. Jego debiutancki album „Indialucia” został nagrodzony nagrodą Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku i został nominowany do nagrody polskiego przemysłu   fonograficznego   Fryderyka   2006. Założyciel   zespołu   muzyki flamenco „Viva Flamenco” oraz międzynarodowego projektu „Indialucia”. W obu składach nagrywał dla stacji telewizyjnych i radiowych oraz współtworzył muzykę do filmów. Jego zespół „VivaFlamenco!”, jest laureatem kilkunastu konkursów muzycznych stając się najlepszą formacją tego typu   w   kraju.   Michał   Czachowski   występował   z   wieloma   znanymi   artystami   hiszpańskimi, amerykańskimi oraz indyjskimi. Współpracował m. in. z Leszkiem Możdżerem, Pawłem Kukizem, Markiem Bałatą, „Blue Café” i „Kapelą ze Wsi Warszawa”. Wykonywał koncerty m. in. w USA, Indiach, Meksyku, Singapurze, Omanie, Turcji, Rosji, Białorusi oraz w prawie wszystkich krajach Europy. Podczas sierpniowego koncertu towarzyszyć mu będzie Anna Mendak – jedna z najlepszych polskich tancerek flamenco.

Wróć do góry