Deklaracja dostępności
Kultura

Wyniki DRUZBACKI 2021 – nagrody dla Zespołu „Limanowianie”

Znane są już wyniki 38. edycja Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych – DRUZBACKA 2021 w Podegrodziu. Konkurs odbywał się w dniach 6–8 maja, a Wykonawcy pochodzili sześciu powiatów: gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego z województw małopolskiego i podkarpackiego.

Do konkursu w poszczególnych kategoriach zgłoszonych zostało 178 prezentacji konkursowych w tym: 36 muzyk, 57 instrumentalistów, 26 grup śpiewaczych dorosłych, 45 śpiewaków solistów, 8 mistrzów z uczniami oraz 5 punktów programu z kategorii drużbów i starostów weselnych.

Wszystkie występy oceniane były przez Komisję Artystyczną, w której zasiedli:

• Anna Borucka – Szotkowska – etnomuzykolog

• Jadwiga Adamczyk – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

• Artur Czesak – językoznawca

• Benedykt Kafel – etnograf, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Tradycyjnie wśród nagrodzonych artystów znaleźli się również członkowie Zespołu Regionalnego „Limanowianie”, działającego przy Limanowskim Domu Kultury:

  • w kategorii KONKURS MUZYK LUDOWYCH dorośli: II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł otrzymali muzycy z Zespołu Regionalnego „LIMANOWIANIE” z Limanowej
  • kategorii KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH dorośli: III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 150 zł otrzymała grupa z Zespołu Regionalnego „LIMANOWIANIE” z Limanowej

W kategorii KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO dorośli nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł zdobył Jacek Smaga ze Stróży – kierownik Zespołu Regionalnego „LIMANOWIANIE”, otrzymując również rekomendacje Komisji na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy na rzecz propagowania naszego lokalnego folkloru.

DRUZBACKA – to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają roku 1980. Swym zasięgiem obejmuje regiony: Lachów Sądeckich, Lachów Limanowskich, Lachów Szczyrzyckich, Górali Sądeckich, Górali Nadpopradzkich, Górali Babiogórskich, Kliszczaków, Zagórzan i Pogórzan.

Protokół Komisji Artystycznej TUTAJ

Fot. MCK Sokół Nowy Sącz

Wróć do góry