Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

7 czerwca odbędą się Pierwsze Warsztaty Serowarskie

W dniu 7 czerwca o godz. 16:00 w Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi odbędą się Pierwsze Warsztaty Serowarskie organizowane przez Stowarzyszenie Ziemia Limanowska. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Powiatu Limanowskiego.

Inicjatywa podjęta przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemia Limanowska ma na celu próbę reaktywacji tej szkoły, która zapewniała by w przyszłości kadry rozwoju rolnictwa ekologicznego w Małopolsce, opierając się na modelu gospodarki krajów alpejskiej, na której wzorował się przed ponad 90 lat temu założyciel Górskiej Szkoły Rolniczej inż. Jan Drożdż.

Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość zdobyć umiejętność produkcji serów metodami tradycyjnymi. Kurs obejmuje 36 godzin zajęć praktycznych związanych z produkcję serów według  receptur tradycyjnych,  których prekursorem  była działalność Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej. Zajęcia prowadzone będą przez profesjonalnych instruktorów, sztuki wytwarzania serów jak i produktów opartych na przetwórstwie mleka.

Historia serowarstwa w Powiecie Limanowskim wzorowana na gospodarce alpejskiej związana jest z powstaniem Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej w roku 1929, gdzie w okresie międzywojennym jej  dorobek dydaktyczny był  znany i podziwiany w Polsce jak i poza jej granicami.

Regulamin warsztatów wraz z formularzem zgłoszenia znajduje się TUTAJ

Wróć do góry