Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W poniedziałek 1 marca odbyły się Powiatowo-Miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb, instytucji i stowarzyszeń. Wydarzenie uświetniła obecność pocztów sztandarowych oraz młodzieży zrzeszonej w Związku Strzeleckim „Strzelec”.

Obecny był również por. Tadeusz Dębski syn Wojciecha Dębskiego „Bicza”, żołnierza września 1939 r., dowódcy oddziału partyzanckiego „Opór” Batalionów Chłopskich.

Przed kwaterą wojenną na cmentarzu parafialnym w Limanowej miał miejsce Apel Pamięci, który przeprowadził dowódca uroczystości starszy inspektor Małopolskiego Obwodu Związku Strzeleckiego STRZELEC Stanisław Dębski. Następnie przy tablicy pamiątkowej pomordowanych żołnierzy niezłomnych przedstawiciele władz oraz obecne na uroczystości delegacje złożyły znicze. Modlitwę za za dusze poległych żołnierzy wyklętych odmówił ks. ppłk. Waldemar Rawiński.

Miasto Limanowa reprezentowali Burmistrz Miasta Władysław Bieda, Wiceburmistrz Wacław Zoń i Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz.

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu delegacje oraz zgromadzeni goście przeszli do limanowskiej bazyliki, gdzie uczestniczyli w patriotycznej Mszy Św. z udziałem Chóru Męskiego.

W dzień poprzedzający poniedziałkowe obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Limanowskim Domu Kultury miał miejsce patriotyczny koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej „Echo Podhala”.

Koncert był okazją do wręczenia odznaczenia i tytułu Za Zasługi dla Miasta Limanowa nadanego Orkiestrze „Echo Podhala” uchwałą podjętą przez Radę Miasta Limanowa. Odznakę i tytuł Przyjaciel Miasta Limanowa otrzymał także Jerzy Dudek.

Wręczenia przyznanych odznaczeń dokonali Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda oraz Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa Jolanta Juszkiewicz.

W ramach Powiatowo-Miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych do 4 marca w kinie „Klaps” w Limanowskim Domu Kultury obejrzeć można film „Zieja” opisujący wydarzenia z życia księdza Jana Ziei – współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.

Organizatorami obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Limanowskiej byli: Powiat Limanowski, Miasto Limanowa, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Związek Strzelecki „Strzelec” oddział Limanowa, Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe „Ziemia Limanowska” i Limanowski Dom Kultury.