Deklaracja dostępności
Kultura

„Limanowa i Kieżmark – magdeburskie miasta na polsko-słowackim szlaku handlowym” – wystawa on line w muzeum

(NIE)ZWYKŁA HISTORIA – PROWOKACJA

Swoisty spektakl utrzymany w konwencji teatru telewizji zastąpi tradycyjne otwarcie wystawy. Muzealnicy nie  mogąc 26 marca zaprosić publiczności w mury Dworu Marsów, zdecydowali się na krok niebanalny… i za pośrednictwem Opowiadacza i Alter Ego w których role wcieli się niepowtarzalny Marcin Król reżyser i aktor Teatru „Co się stało?!”, chcą zaprosić wszystkich do świata przeszłości gdzie wszystko jest możliwością.

Wydarzenie rozpocznie się 26 marca 2021 r. o godz. 19.00 na kanałach YouTube i Facebook Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej oraz będzie transmitowane za pośrednictwem portalu Limanowa.in. Będzie stanowić podsumowanie efektów roku prac nad międzynarodowym projektem realizowanym wspólnie z Muzeum w Kieżmarku – „Limanowa i Kieżmark – magdeburskie miasta na polsko-słowackim szlaku handlowym”.

Pod opieką kuratorską przez ostatnie miesiące prowadzono pogłębione badania nad zachowanymi księgami miejskimi (także z zasobów Archiwum Narodowego w Krakowie), przepisami prawa magdeburskiego oraz wpływami religii chrześcijańskiej na idee praworządność. Dzięki czemu została wykreowana nowa wystawa stała prezentująca nie tyle obraz miasta, co wręczającą do rąk publiczności klucz do wizji przeszłości. Klucz do wizji życia codziennego XVI-XVIII wieku, ukryty w starannie wykaligrafowanych dokumentach wychodzących spod ręki pisarza miejskiego, a zaprezentowany współczesnemu odbiorcy przy użyciu nowatorskich form wystawienniczych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ułamki tej pracy badawczej już pojawiały się w przestrzeni internetowej w formie artykułów popularnonaukowych, m.in. na temat Anny Warszawskiej.

Lecz projekt poza nową wystawą w Limanowej i modernizacją wystawy w Kieżmarku był realizowany również na innych płaszczyznach. Przede wszystkim w duchu troski o ochronę zabytków  siedziba Muzeum została poddana pracom remontowym dachu. Ponadto wyprodukowano animację edukacyjno-historyczną (która zdradza ile mieszkańców miała Limanowa w XVIII wieku i czym był legendarny ratusz miejski), a dla najmłodszych wydano pierwszą baśń o Limanowej w której sympatyczny Błędny Ognik imieniem Irrlicht podróżuję po fascynujących krainach (o czym można było nie tylko przeczytać ale również posłuchać w słuchowisku nagranym przy współpracy Teatru „Co się stało?!”).

Mozaika podjętych działań zaprojektowanych z myślą o wymaganiach współczesnej publiczności zostanie zaprezentowana w prowokującej do refleksji formie właśnie 26 marca. W trakcie transmisji widzowie będą mieli też okazję przekonać się czego ostatecznie zabrakło na nowej wystawie, ale przede wszystkim zastanowić się czym jest wolność historii.

Kurator wystawy – dr Arkadiusz Urbaniec

Mikroprojekt „Limanowa i Kieżmark – magdeburskie miasta na polsko-słowackim szlaku handlowym” realizowany dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Całkowita wartość mikroprojektu  wynosi 135 583,52 EUR z czego 99 992,83 EUR stanowi finansowanie z Unii Europejskiej.

Materiały promocyjne – Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Wróć do góry