Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Książkomat i wrzutnia książek już niebawem w Bibliotece Miejskiej

W najbliższych dniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej planowane jest uruchomienie książkomatu oraz wrzutni do zwrotu książek. Dzięki nowym urządzeniom zwiększy się dostęp do oferty bibliotecznej oraz umożliwi się szybki zwrot wypożyczonych pozycji.

Wraz ze zmianą siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej, która funkcjonuje przy ul. Bronisława Czecha przy Limanowskim Domu Kultury wdrażane są nowoczesne rozwiązania mające na celu ułatwienie czytelnikom dostępu do książek oraz ich zwrotu.

Łatwy i szybki dostęp do oferty bibliotecznej umożliwi książkomat – samoobsługowe urządzenie pozwalające odbiór zamówionych wcześniej w bibliotece egzemplarzy.

Chcąc wypożyczyć książkę przez książkomat złożyć trzeba będzie zamówienie na stronie biblioteki – wchodząc na katalog księgozbioru on line. Wybraną z katalogu pozycję personel biblioteki umieści w książkomacie, a zamówienie oznaczone już jako gotowe do odbioru czytelnik będzie mógł zobaczyć w systemie bibliotecznym – system powiadomi o możliwości odbioru wybranej książki.

Odbiór książki z książkomatu nastąpi przy użyciu Karty Bibliotecznej (warunkiem korzystania z książkomatu jest więc posiadanie Karty).  Kartę Biblioteczną przyłożyć będzie trzeba do czytnika Kart i wówczas książkomat automatycznie otworzy schowek z książką  – czytelnik będzie ją już mógł odebrać.

Szybki  zwrot wypożyczonych egzemplarzy umożliwi z kolei wrzutnia do zwrotu książek.

Wrzutnia to urządzenie samodzielnego zwrotu książek, które umożliwi oddanie wypożyczonych pozycji o każdej porze, również poza godzinami pracy biblioteki. Zwrot książki nastąpi na podstawie danych zapisanych w etykiecie bibliotecznej wklejonej w książkę  – po identyfikacji użytkownika informacja o zwrocie książki przesłana zostanie automatycznie do systemu bibliotecznego.

W chwili obecnej dobiegają końca prace związane z oklejaniem zasobów bibliotecznych Miejskiej Biblioteki, co jest niezbędne, by czytelnicy mogli korzystać z urządzeń. Specjalne etykiety biblioteczne jakie posiadać będą książki chronić będą jednocześnie biblioteczny księgozbiór przed kradzieżą.  Zamontowane w okolicach urządzeń specjalne atykradzieżowe anteny wykrywać będą próby nieuprawnionego wyniesienia zabezpieczonych książek.

Książkomat oraz wrzutnia zlokalizowane będą przy bocznym wejściu do biblioteki – od strony Skateparku.

Wróć do góry